Чи можна зберегти право на житло в окупації, та що робити, якщо квартиру відбирають, – розбір юриста

Чи можна зберегти право на житло в окупації, та що робити, якщо квартиру відбирають, – розбір юриста

Окупаційна влада на Донбасі почала відбирати майно у переселенців, які покинули рідні міста через прихід росіян. 

Зокрема в окупованих Луганську та Старобільську почали публікувати списки так званих “безгоспних” квартир, власники яких виїхали з міст. 

Чи можна від цього захиститися, як це зробити найбільш безпечним шляхом, та які норми міжнародного права щодо позбавлення  житла мешканців, розповідає юристка-аналітикиня громадської організації “Донбас SOS” Тайя Аврам.

Спілкувалася Марта Чорна

Чи у “Донбас SOS” слідкують за ситуацією, яка склалась зараз з так званим “безхазяйним житлом”, яке намагаються націоналізувати на окупованій території, зокрема на теренах Донеччини і Луганщини? 

Так, ми відстежуємо ситуацію, яка стосується відбирання житла та іншого нерухомого майна у наших громадян, і не тільки у Донецькій та Луганській областях, Криму, а взагалі на всій тимчасово окупованій території. На нашу “гарячу лінію” надходить дуже багато дзвінків. Люди дуже стурбовані, не знають, що робити, чи варто їхати, чи дійсно, якщо житло визнають безхазяйним, то вони його втратять. 

Ми надаємо консультації з цього приводу, а також попереджаємо про небезпеку, якщо все-таки вони вирішать повертатися на тимчасово окуповану територію. Загалом, поїздка на тимчасово окуповану територію не є якоюсь незаконною, але вона несе багато ризиків для життя та здоров’я. 

Наразі, наскільки нам відомо, єдиний пункт пропуску на тимчасово окуповану територію  це через Росію, а саме Москву, аеропорт Шереметьєво. І там уже починається багато негараздів з українськими громадянами. Вони там проводять по декілька діб у сірій зоні, їх ретельно перевіряють, можуть забрати багаж, електронні носії: це телефони, флешки, документи, паспорт громадянина України, – і не повернути. Можуть виписати заборону на в’їзд на територію Російської Федерації на багато років. А зважаючи на те, що зараз в’їзд на тимчасово окуповану територію відбувається тільки через Росію, ця заборона може бути критичною. 

Але навіть якщо нашим громадянам вдасться пройти цю фільтрацію в аеропорту, це не значить, що все найнебезпечніше позаду. Навпаки, найнебезпечніше лише попереду. Адже ми пам’ятаємо, що  на території Російської Федерації і тимчасово окупованих територій є ризик незаконного увʼязнення та звинувачення у шпигунстві на користь українських правоохоронних органів. Якщо людину заарештують, до неї можуть застосувати катування. Також у батьків можуть відібрати дітей.  

Утім, навіть сам факт поїздки на тимчасово окуповану територію не гарантує того, що житло Росія не відбере. 

  Чи  визнає Україна такі дії окупаційних адміністрацій законними? 

 Відбирання житла, визнання його безхазяйним, бо начебто там ніхто не живе і  не сплачує за комунальні послуги, не є законним ані за нормами міжнародного  права, ані за законами України. 

Якщо говорити про міжнародне право, то це порушення Європейської конвенції з прав людини. Якщо більш конкретно, то це перший протокол. Це порушення Женевської конвенції 1949 року. І це є злочином за міжнародним кримінальним правом. Тобто Росія буде за це відповідати у Міжнародному кримінальному суді. 

Якщо говорити з точки зору українського законодавства, то Україна так само не визнає такі рішення окупаційних адміністрацій щодо житла. Це ст. 11 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях України”. Якщо в окупації  якісь суди виносять рішення, це все не має ніякого значення. Адже всі дії, які відбуваються з майном, яке розташовано на тимчасово окупованій території, мають відбуватися на підконтрольній уряду України території.

Тобто продати, подарувати, успадкувати можна лише на підконтрольній території. Для цього треба буде виїжджати на місце,  визнати дистанційно, що житло в окупації є безхазяйним, неможливо за жодних підстав. 

Не можна провести всі ці процедури, тому юридично житло захищене. 

– Що робити, якщо житло все ж таки визнають безхазяйним і відбирають? 

– Передусім, треба відстежувати, що відбувається з цим майном. Записуйте та зберігайте все, що вам стає відомо, добре, якщо вдасться отримати документи та судові рішення. Якщо хтось допомагатиме зі збором інформації на місці, то треба подбати про їхню безпеку.

Друге, що треба зробити, це перевірити, чи внесені відомості про ваше житло в окупації в український державний Реєстр речових прав на нерухоме майно. Зробити це треба на підконтрольній Україні території.  Якщо там не буде даних, це не значить, що у вас немає права власності на майно., однак проводити операції з ним ви не зможете. 

Річ у тому, що до 2013 року реєстрація права власності відбувалася у паперовому варіанті через БТІ. 

Наприклад, реєстрація нерухомості в Авдіївці відбувалася через БТІ Донецька та Ясинуватої, які зараз перебувають в окупації і доступу до їхніх архівів немає.

 Що робити у такому випадку? Доведеться підтверджувати факт права власності через суд. 

Після того, як суд винесе рішення, дані будуть внесені до реєстру. Внесення до реєстру буде корисним у разі, якщо ви втратите паперові документи, які підтверджують ваше право власності.

І третій крок, найважливіший: якщо ви дізналися, що ваше житло на тимчасово окупованій території відбирають, необхідно звернутися до українських  правоохоронних органів, до поліції або прокуратури. Звернутися треба із заявою про порушення статті 438 Кримінального кодексу України. Це про порушення правил ведення війни. Також додатково можна звертатися і до х міжнародних судових органів. Але тут ми рекомендуємо першочергово проконсультуватися з адвокатом, адже не всі рішення міжнародних органів мають обов’язковий характер. Тобто, це може бути рекомендація. А рекомендація, як ми бачимо з міжнародної практики, часто не виконується державами, яким вона надається.  

– Чи є якісь шляхи для того, щоби запобігти спробі забрати майно, крім того, щоби фізично їхати на окуповану територію і наражатися на небезпеку?

Взагалі те, що Росія вимагає українських громадян приїхати, отримати російське громадянство та переоформити житло у російський реєстр є злочином. Це – той самий воєнний злочин, щодо якого треба звертатися до поліції. І навіть якщо приїхати на тимчасово окуповану територію і зробити всі ці процедури, це не дає жодних гарантій про те, що житло не відберуть. Це буде просто потурання Росії щодо її способу оформлення житла на тимчасово окупованій території. 

Тобто все, що треба зробити, якщо житло відбирають, це:

  •  фіксувати, що з ним відбувається,  копіювати документи, які це підтверджують; 
  • не наражати на небезпеку життя своїх близьких, які допомагають збирати ці дані;
  •  звернутися до поліції або до прокуратури.

– Читачі розповідають, що зараз на ТОТ активізувалися місцеві адвокати, які пропонують в якийсь спосіб дистанційно вирішити це питання. Чи вам відомо щось про це? І чи радили б ви людям звертатися  по такі послуги?

– Усе, що відбувається на тимчасово окупованій території, все, що там робить Росія, – не є законним. Знову ж, немає жодних гарантій, що навіть через якісь обходи російського законодавства вдасться убезпечити своє житло від того, що його заберуть. Ми жодним чином не рекомендуємо нашим громадянам повертатися на тимчасово окуповану територію, зважаючи на ризики для життя. До можливості дистанційного урегулювання також буде багато питань, особливо зважаючи на те, що ці послуги будуть платними. Тому треба також зважувати доцільність таких рішень, які не несуть жодних гарантій та є протизаконними. 

– На початку ви сказали, що дуже багато є звернень. Чи ведете статистику, скільки саме людей до вас звернулися і можливо ви відстежували до яких методів ці люди вдалися, і чи дійсно вони фіксують документально всі стадії, які відбуваються або можуть відбутися там з їхнім житлом?

– Статистику у числах ми не ведемо, але побачили великий сплеск звернень у березні, коли якраз стало відомо про те, що окупаційна влада ухвалила так звані закони про безхазяйне майно. Раніше  таких звернень було менше, хоча насправді відбирання українського житла на тимчасово окупованих територіях відбувається ще з початку окупації – з 2014 рокую 

Зараз цей процес  активізувався, та став гучнішим, адже ухвалили ці так звані закони. І що ми бачимо? Що люди готові їхати. Ми отримуємо багато повідомлень  про те, як люди не змогли пройти фільтрацію в аеропорту Шереметьєво.

У нас вже понад десять років цієї історії боротьби за майно українців в окупації. Чи знаєте ви прецеденти в українських, чи особливо у міжнародних судах, коли  б виносили рішення на користь українців?

– На жаль, я не пригадую судові випадки, щоб їх прокоментувати. Але тут найголовніше, на що треба звернути увагу, що це все є воєнний злочин. Не треба мати багату судову практику для того, щоб підтвердити, що відібрання житла – це дійсно порушення права на власність. Тобто, у будь-якому випадку, це право лишається за нашими громадянами, які там мають власність.

Інший момент, на який я б хотіла звернути увагу, це те, що окупація відбувається вже багато років. З 2014 року багато відбулося, багато процесів, життя не зупинилося. І, можливо, нашій державі треба було бути більш активною у тому, щоб висловлювати свою позицію щодо цього житла, яке знаходиться в окупації, щоб громадяни були більш впевнені у тому, що воно залишається їхнім. 

Треба чіткіше пояснювати, що навіть якщо хтось вашу квартиру купить та поселиться в ній, після деокупації ці люди не матимуть права там знаходиться. Вони не матимуть жодного права на це житло, їм доведеться покинути його. До цих людей буде застосовуватися уже інше законодавство, аби з’ясувати, на яких підставах вони перебувають  на території України. 

Тобто треба більш відкрито комунікувати про те, що відбувається і що відбудеться з житлом після деокупації.

Всі акти, які стосуються житла і не тільки, та відбуваються на тимчасово окупованій території, неважливо, який гриф там стоїть – Росії або створених нею окупаційних “республік” – Україна їх не визнає та ніколи не визнає. 

Залишити відповідь