Окупаційна влада в Сіверськодонецьку (Сєвєродонецьку) хизується відновленням житла у місті, яке нещадно знищувалися російською армією спочатку повномасштабного вторгнення. Підрядна організація відзвітувала, що за три роки відремонтувала понад 350 житлових будинків, шкіл, соціальних обʼєктів. Реальна Газета зібрала, що ж пишуть з приводу ремонту самі місцеві жителі та які відповіді отримують.
У місцевому телеграм-каналі “Северодонецк официальний” проросійська влада — “Администрация городского округа города Северодонецк” — зробила рубрику “Задайте вопрос тут”, де жителі окупованого міста можуть залишати свої питання.
Більшість питань стосувалися будівництва та відновлення комунікацій у місті. Але на більш болючі та актуальні питання чи на скарги на ремонт бот не відповідав, а радив звернутися у профільні установи. При цьому людям давали номери телефонів цих установ, “забуваючи”, що окупаційна адміністрація сама заборонила мобільний звʼязок у місті.
Звіт підрядника “ППК” Единий заказчик”, який нібито відремонтував понад 300 об’єктів, викликав питання. Виявилося, будинки, які значаться як “відремонтовані”, насправді так і залишилися пошкодженими. Так, користувачка Світлана Заварзіна цікавиться термінами ремонту будинку за адресою: Гагаріна, 56А, за який вже відзвітували у 2023 році.
Жінці порадили залишити скаргу і не пояснили, чому її будинок назвали “відремонтованим”. Тому у жителів Сіверськодонецька виникає питання: звідки взялася цифра у 350 об’єктів, якщо частина з них не ремонтувалася.
Люди скаржаться і на будинки, де справді були ремонтники.
«У наш будинок були влучення снарядами (Курчатова, 21). Був ремонт будинку. Вхідні двері на під’їзд були більшого розміру, відвезли, зменшили. Через перекіс дверей замок не відкрити. Довелося прив’язати мотузкою. Механізм дверей відірвався. Хто буде виправляти брак? До кого звернутися? Від вибухів деякі стіни міжкімнатні та міжквартирні змістилися на кілька сантиметрів, стіни в тріщинах і їх повело. Що нам робити? Хто допоможе демонтувати і скласти нові стіни?», — написала користувачка Тетяна.
У відповідь “влада” порадила написати скаргу.
Але “користь” від цього чату таки є. Люди дізнаються, що їх будинки не ремонтуватимуть, а зноситимуть. Містяни питали про будинки за адресами: вул. Партизанська, 24 та вул.Гагаріна, 95 і отримали відповідь, що будинки “під зніс”, а дата ремонту чи відновлення — невідома.
Житлових програм для людей, чиї будинки підлягають зносу, не має.
«Мій будинок знесли, хочу дізнатися, чи маю я право на отримання квартири в будинку, який (можливо, побудують) або десь у місті зараз? Мені вже 70 і можу не дожити», — скаржиться жителька Сіверськодонецька.
При цьому найбільш пошкоджені будинки так і залишаються руїнами: їх не зносять і не відновлюють. Програми, за якою б будували житло замість зруйнованого, не існую. Проте досвід окупованого Маріуполя свідчить про невтішне: більшість квартир у новобудовах продають в іпотеку, квартири компенсували одиницям.
Читайте також: Жителів Маріуполя, які залишилися без житла, хочуть поселити у “віджаті” квартири
Як повідомляла Реальна Газета, на початку лютого жителі окупованого Сіверськодонецька показали, який вигляд має місто на третій рік від початку повномасштабної війни.
Ми також писали, що в Сіверськодонецьку почалися проблеми з бездомними собаками. Наприкінці січня стало відомо, що тварини загризли місцеву жительку.
У підконтрольному країні-агресору Сіверськодонецьку окупанти хочуть до кінця року відновити близько 700 багатоквартирних будинків, які постраждали внаслідок бойових дій.