Більшість українців позитивно ставляться до переселенців, тоді як нейтральне ставлення переважає до тих, хто проживає на окупованих територіях. Українці підтримують індивідуальний підхід до відповідальності за колабораціонізм та наголошують на важливості пам’ятати про людей в окупації.
Відповідні результати дослідження оприлюднили фахівці Школи політичної аналітики (ШПА).
Ставлення до співгромадян
Опитування проводилось з 21 вересня 2024 року по 10 жовтня 2024 року та є репрезентативним для дорослого населення України (крім тимчасово окупованих територій).
За результатами опитування, більшість українців позитивно ставляться до переселенців — 63%, ще 32% відносяться нейтрально.
Щодо тих, хто виїхав за кордон з початком війни, 54% мають нейтральне ставлення, а 29% – позитивне. Схоже ставлення й до жителів територій, окупованих у 2022 році: 54% — нейтрально та 27% — позитивно. Ставлення до мешканців територій, окупованих з 2014 року, лише 17% опитаних ставляться позитивно.
Реінтеграція жителів в окупації
Щодо відновлення самоврядування після деокупації, для територій, окупованих з 2014 року, 42% вважають, що військово-цивільні адміністрації мають діяти п’ять років. Для територій, окупованих у 2022 році, 46% хочуть повного відновлення одразу.
Більшість українців, а саме 66%, проти обмеження права голосу для жителів територій, окупованих у 2014 році, але 55 % підтримують тимчасове обмеження їх права балотуватися до Верховної Ради України.
83% громадян вважають окупацію загрозою, 69% — повністю погоджуються з цим. Для 88% важливо повернути не лише території, а й людей.
91% респондентів наголошують на важливості пам’ятати про жителів окупованих територій.
“Це твердження є таким, з яким погоджуються громадяни України. На мою думку, це посилює наші переговорні позиції, що ми не міняємо території, а хочемо повернути окуповані території, бо на них наші співгромадяни”, – зазначив старший аналітик ШПА Антон Суслов.
Читати також: В Україні стали краще ставитися до людей, які живуть в окупації: опубліковані результати дослідження
Відновлення справедливості
63% виступають проти самосуду над прихильниками Росії. Водночас 78% впевнені, що відповідальність має бути індивідуальною, з урахуванням обставин, зокрема примусової мобілізації. Щодо люстрації поліцейських, 59% підтримують їх звільнення, а для рятувальників 62% обирають варіант звільнення лише тих, хто має особисто нести кримінальну відповідальність за колабораціонізм.
Понад три чверті згодні з тим, що керівників середньої ланки окупаційних адміністрацій слід звільнити та заборонити їм працювати в держслужбі. Щодо керівників комунальних підприємств, думки розділились: 37% проти звільнення, 34% підтримують його.
Більшість українців підтримують звільнення вчителів, які працювали під час окупації: 44% щодо територій, окупованих у 2014 році, та 39% – у 2022 році. Звільнення вчителів історії на окупованих територіях підтримують 57%. Також 55% виступають за притягнення до відповідальності всіх працівників окупаційних ЗМІ, включно з рядовими.
Раніше ми писали, що майже половина українців готова підтримати вступ України до НАТО без окупованих територій.