Журналісти російського видання “Важные истории” встановили імена щонайменше 51 громадянина Китаю, які з червня 2023 до травня 2024 року пройшли через московський пункт відбору на службу за контрактом у ЗС РФ. Більшість з них прибували в РФ лише за кілька днів до підписання контракту.
Про це йдеться у розслідуванні журналістів.
Як виявили журналісти, найбільше охочих було в липні 2023 року — тоді звернулось одразу 8 людей. Деякі з них прибували парами, як-от 38-річний Мінлян Ван і 43-річний Даочен Лі. Вони прилетіли одним рейсом і вже за два дні пішли у військкомат.
Наймолодшому з “прибулих” — 20 років, найстаршому — 51 рік. Один із них, 38-річний Жуй Чжао, загинув у грудні 2023 року в Запорізькій області.
Відомо й про поранених, зокрема, 38-річний Лінь Пань, колишній військовий поліцейський КНР, потрапив у пропагандистське відео. Він раніше отримав від росіян “георгіївський хрест” за нібито “порятунок російських окупантів, яких атакував дрон під Бахмутом”.
Пропагандисти, зі слів “Важных историй”, називають Паня “своїм російським хлопцем китайського походження” і зазначають, що він не знає жодного слова мовою країни, за яку воює, окрім “я русский” і “брат”.
Інший найманець, Вей Дуань, підтвердив журналістам, що воював в Україні й вже повернувся до Китаю.
Деякі китайці відкрито розповідають про службу у ЗС РФ. Як, наприклад, 41-річний Цзяньвей Лі у соцмережах описував важкі умови, мовний бар’єр, відсутність евакуації тіл і дезертирство серед інших іноземців.
38-річний Жуйци Сунь скаржився на повну відсутність медичної допомоги. За його словами, китайське посольство не надало підтримки.
“Тут немає ніякої медичної допомоги. Усім наплювати. Біль вбиває мене.“Я звернувся до китайського посольства в Росії. Вони сказали, що це моя особиста проблема”, – стверджує Жуйци Сунь.
За публікаціями у китайських соцмережах, Жуйци Сунь командував підрозділом з непальських найманців і повернувся до Китаю у березні 2024 року.
Водночас, експерт Берлінського центру Карнегі Темур Умаров припускає, що Пекін міг не знати про участь окремих громадян КНР у війні через їхню незначну кількість, пише видання.
Участь солдат КНР у війні проти України
У вівторок, 8 квітня, стало відомо, що українські військові у Донецькій області взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали у складі російської армії. Разом з китайцями були їх документи та банківські картки.
Президент України Володимир Зеленський опублікував відео допиту полоненого, який намагався жестами розповісти про бойові дії, в яких брав участь.
Під час допиту фахівці СБУ з’ясували, одного з фігурантів завербували через посередника в Китаї, інший доєднався до лав ЗС РФ за оголошенням у РФ. Обидва потрапили у полон під час свого першого бойового завдання, стверджуючи, що до цього буцімто ніколи не тримали зброї в руках.