У Дніпрі суддя Індустріального суду нахамила переселенцям з Луганщини, які прийшли оформлювати документи. Держслужбовця запитала, навіщо вони взагалі приїхали на підконтрольну територію.
Про це розказав активіст і військовий ЗСУ Артем Карякін (Східний), який сам є переселенцем з Луганщини.
Карякін уточнив, що переказує випадок, який стався з його знайомими.
“Якщо хтось не знає, то багато українців з окупованих міст, залишаючи їх, мають низку бюрократичних проблем, пов’язаних з оформленням тих чи інших українських документів. Частина цих проблем вирішується, зокрема, й через суд”, – нагадав він.
Так, під час засідання в Індустріальному суді Дніпра одна із судей почала критикувати людину, яка недавно вибралася з окупації. Зокрема, стався такий діалог:
- А навіщо ти сюди взагалі приїхав?
- Не хотів жити під російськими прапорами.
- А що, вони в тебе у квартирі висіли?
- Ти довго прожив там під росіянами.
- Але ж нормальною людиною вийшов.
- Це ще потрібно перевірити.
Військовий обурився і нагадав, що за кожну людину в окупації доводиться боротися, але, приїхавши сюди, переселенець стикається з хамством від представників держави.
“Реінтеграція ще навіть не почалася, за кожну людину звідти доводиться боротися, щоб українці залишалися українцями на землі. І що ми зрештою робимо, коли один із таких українців, залишаючись вірним своїй країні, приїжджає на вільну територію? Хамимо йому, порівнюючи незрозуміло з ким”, – обурився активіст.
Центр прав людини ZMINA з посиланням на голову ГО “Донбас SOS” Віолету Аремчук пише, що випадки зневаги по відношенню до переселенців зустрічаються часто. Найчастіше хамлять пересічні громадяни, представники банків чи пенсійного фонду.
“Але на рівні суду з таким ми ще не стикались у своїй практиці. Чи є порушення в поведінці судді щодо ВПО? Це має кваліфікувати той же суд або інші компетентні органи”, – сказала вона.
При цьому Артемчук нагадала, що в Кримінальному кодексі України існує стаття 161 – “Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками”.
“Наразі питання доказів, що таке ставлення – це є мова ворожнечі. На жаль, стаття виписана так, що трактувати її можна по-різному. Але це не означає, що ВПО навіть не треба намагатися захистити свої права”, – сказала Артемчук.
Вона порадила постраждалим звернутися до Офісу Омбудсмана України: зателефонувати на гарячу лінію або надіслати звернення з фіксацією обставин. Також вона закликала переселенців активніше відстоювати свої права.
Як повідомляла Реальна Газета, у найближчі півтора року очікується подальший відтік мігрантів з України. Очікується, що до кінця 2025 року країну покинуть ще близько 700 тисяч осіб.