Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії багато українців втратили або мають пошкоджене житло. Мінреінтеграції нещодавно повідомило про запуск подання заяв на компенсацію за знищене чи пошкоджене житло онлайн – тепер це можна зробити на порталі “Дія”.
Детально про це розповіли фахівці “Юридичного порадника для ВПО”.
Як подати заяву на компенсацію на порталі “Дія”
- Зайдіть на Портал «Дія».
- Натисніть «Подати заяву» та авторизуйтеся доступним способом: “Дія.Підпис”, BankID, ЕЦП /КЕП.
- Перевірити дані заявника. “Дія” автоматично підтягує дані профілю. Якщо ви помітили некоректну інформацію, змінити її можна лише в профілі, але не в заяві.
- Виберіть об’єкт нерухомості, за який хочете отримати компенсацію.
- Оберіть тип компенсації: житловий сертифікат або грошову виплату. Другий варіант доступний для власників знищених приватних будинків, які хочуть відбудуватися на власній земельній ділянці.
- Заповніть анкетні дані.
- Зазначте свій рахунок “єВідновлення”, на який буде зручно отримати компенсацію.
- Перевірте та підпишіть заяву. Якщо майно було знищене, приєднання до заяви співвласників не є обов’язковим. Кожен співвласник може отримати компенсацію в межах подання окремих заяв.
Юристи зазначили, що перш ніж подати заяву на отримання компенсації, треба переконатися, що подане повідомлення про пошкоджене майно.
До цього опція отримання компенсації була доступна лише через мобільний застосунок “Дія”. Відтепер з’явилася можливість отримати компенсацію тим, хто не міг скористатися послугою в “Дії” (наприклад, громадянам без реєстраційного номера облікової картки платника податків).
Окрім можливості подання заяви на компенсацію через застосунок і портал “Дія”, послуга доступна також в нотаріусів та в будь-якому ЦНАПі на підконтрольній Україні території. Водночас законні та уповноважені представники власників знищеного житла можуть подати заяви тільки через ЦНАП.
Рада схвалила у першому читанні законопроєкт про компенсації для ВПО
4 червня 2024 року був схвалений у першому читанні законопроєкт №11161, який має на меті підтримку та інтеграцію внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Один із його авторів, депутат Василь Мокан, заявив, що схвалення у першому читанні законопроєкту має полегшити процедуру отримання компенсації за житло для переселенців із прифронтових та окупованих територій, яким раніше бракувало визначеного алгоритму для отримання такої допомоги.
Серед запропонованих змін: скасування обстеження нерухомості у зонах бойових дій та прирівняння пошкоджених об’єктів на окупованих територіях до зруйнованих, що спрощує процедуру компенсації для ВПО.