Реальна Газета продовжує цикл матеріалів про те, як жителі тимчасово окупованих територій України можуть виїхати з окупації через територію країни-агресора Росії. Цього разу ми розповімо про можливі шляхи виїзду з Херсонської області, лівобережна частина якої продовжує перебувати під контролем російських загарбників.
Останнім часом у жителів захопленої частини Херсонської області могли виникнути додаткові приводи виїхати з окупації.
На початку минулого місяця російські загарбники знищили дамбу Каховської гідроелектростанції, що призвело до неконтрольованого скидання води з Каховського водосховища і затоплення великих територій на лівобережній частині регіону.
Крім того, українські військові почали контрнаступальну операцію на півдні Донецької та Запорізької областей. У разі їхнього прориву до Азовського моря, територія окупованої Херсонщини виявиться заблокованою лінією фронту зі сходу.
Також не виключено, що в разі вдалого просування на півдні ЗСУ можуть знищити так званий “Кримський міст”, який росіяни використовують для постачання своїх південних угруповань військ. У такому разі жителі Херсонщини можуть і зовсім опинитися “заблокованими”.
Потрапити на підконтрольну Україні частину країни наразі не є можливим, а отже єдиний шлях з окупації лежить через Росію.
Які документи можуть знадобитися для виїзду з окупації
На початку березня цього року російський диктатор Володимир Путін, якого звинувачують у воєнних злочинах, підписав указ, яким дозволив жителям окупованих територій України в’їжджати в Росію без оформлення відповідної візи.
Згідно з указом, українці, які опинилися в окупації, можуть перетнути кордон і потрапити у РФ за наявності українського паспорта або російського паспорта, які могли бути отримані в окупації.
Якщо у вас є діти, то для перетину кордону вам також знадобляться їхні свідоцтва про народження.
Важливо пам’ятати, що на шляху руху вам траплятимуться блокпости. На них окупанти можуть зупинити вас для перевірки документів, мобільних телефонів та особистих речей.
Також під час перетину кордону з РФ на пунктах пропуску вам, можливо, доведеться пройти співбесіду з прикордонниками.
Які є шляхи виїзду з окупованої території Херсонщини
Виїхати з тимчасово окупованої частини Херсонщини до Росії можна двома шляхами. Перший лежить через так званий “сухопутний коридор”, тобто через захоплені території Запорізької та Донецької областей.
Також до Росії можна виїхати через територію анексованого 2014 року Криму, а далі “Кримським мостом” до Краснодарського краю.
Якщо ви їдете своїм автомобілем, то перший шлях займе менше часу. Але важливо пам’ятати, що дорогою вам зустрінеться значно більше блокпостів окупантів.
На шлях через Крим може знадобитися значно більше часу, особливо зараз, коли в районі “Кримського мосту” утворилися багатокілометрові затори через перевірки транспорту.
Виїзд з окупованої частини Херсонської області автомобілем
Тут ми розглянемо, які є шляхи виїзду з окупації в напрямку Росії автомобілем.
Виїзд через Запорізьку та Донецьку області
Як раніше ми розповідали в матеріалі про те, як виїхати з тимчасово окупованої частини Донецької області, на кордоні Донеччини та РФ діє три пропускні пункти: “Успенка”, “Маринівка” та “Новоазовськ”.
Розглянемо шлях до КПП “Новоазовськ”, як до найближчого пункту пропуску дорогою до РФ.
Дістатися до нього з Херсонської області можна автомобільною дорогою М14, яка проходить через Мелітополь, Бердянськ і Маріуполь.
Зазначимо, що рух по ній може бути ускладнений через переміщення колон російської військової техніки. Ця дорога використовується окупантами як логістична артерія.
Час у дорозі цією дорогою становитиме від 4 до 8 годин залежно від того, в якому населеному пункті ви перебуваєте.
Так, наприклад, шлях зі Скадовська до Новоазовська (Донецька область) займе близько семи з половиною годин.
А з Генічеська дістатися до Новоазовська можна за чотири з половиною години.
(Час у дорозі може збільшитися через необхідність проходити перевірки на блокпостах окупантів. Пам’ятайте про це).
Після перетину прикордонного пункту шлях до Ростова-на-Дону займе трохи більш як дві години.
Виїзд через Крим та “Кримський міст”
Другий маршрут на шляху з окупації пролягає через окупований росіянами Крим. Потрапити з Херсонської області на півострів можна двома дорогами: через Перекопський перешийок або дорогу поблизу Чонгара.
Також існує дорога на Арабатській стрілці, якою, теоретично, можна потрапити до Криму. Однак від початку повномасштабного вторгнення неодноразово з’являлася інформація про те, що росіяни використовують її для постачання військ в об’їзд доріг, які прострілюються ЗСУ.
З цієї причини невідомо, в якому стані перебуває дорога. Також не зрозуміло, чи пропускають окупанти нею цивільний транспорт.
Дорога до Керчі займе трохи більше ніж сім годин.
Важливо пам’ятати, що рухатися дорогами поблизу Дніпра може бути небезпечно, адже територія на відстані 15-20 кілометрів прострілюється українськими військовими, які завдають ударів по артилерії або об’єктах окупантів.
Ще один момент — це Чонгарський міст. Зі східної частини Херсонської області по ньому найшвидше потрапити до Криму. Однак цей міст може бути пошкоджений або зруйнований ударами ЗСУ.
Нагадаємо, так уже сталося напередодні. ЗСУ за допомогою високоточних ракет Storm Shadow завдали удару по обох частинах Чонгарського мосту, пошкодивши дорожнє полотно.
Унаслідок цього окупантам довелося тимчасово призупиняти рух мостом, щоб провести ремонтні роботи.
З Керчі до Краснодара можна дістатися за приблизно чотири години.
Виїзд з окупованої частини Херсонської області автобусом
Наприкінці січня цього року окупанти повідомили про відкриття трьох автобусних маршрутів із Генічеська та Скадовська Херсонської області до кримських Сімферополя, Ялти та Джанкоя.
(На жаль, прямого автобусного сполучення між населеними пунктами Херсонської області та російськими обласними центрами наразі немає).
Згідно з інформацією, яка опублікована так званим “міністерством транспорту” окупаційної адміністрації, автобуси за вищевказаними маршрутами рухаються за таким графіком:
Там також опублікована вартість квитків.
Із Сімферополя можна купити квиток на автобус до Краснодара або Ростова-на-Дону. Розклад можна подивитися на сайті перевізника.
За квиток до Краснодара або Ростова-на-Дону доведеться віддати 1,500 рублів. Квиток дітям до 12 років коштуватиме 1,00 рублів.
Ми також знайшли інформацію про роботу приватного перевізника, автобуси якого їздять із Генічеська до Керчі. Вартість квитка становить 5,000 рублів.
З Керчі до Краснодара або Ростова-на-Дону також можна виїхати кількома автобусами. Ціни на квитки варіюються від 1,500 до 4,400 рублів.
(Для пошуку квитків на автобусні маршрути рекомендуємо використовувати сервіс “Яндекс. Розкладу”. Зазначивши потрібні вам станції відправлення і прибуття, він покаже вам усіх можливих перевізників, які працюють на цьому маршруті, з їхніми контактними даними).
Для виїзду з тимчасово окупованої частини Запорізької області можна також скористатися послугами приватних перевізників. Їхні оголошення, як правило, регулярно з’являються в місцевих Telegram-каналах або групах у соціальній мережі “ВКонтакте”.
Також виїхати з тимчасово окупованої території допомагають місцеві волонтери. Вони можуть допомогти дістатися до Криму, а далі дістатися до необхідного вам кінцевого пункту. Деталі можна дізнатися в їхньому Telegram-каналі.
Що робити після прибуття на територію Росії
Згідно з російським законодавством, приїжджим пропонується кілька варіантів своєї легалізації — від тимчасового проживання до отримання громадянства (якщо ви не отримали паспорт на території “ДНР”).
Якщо ви вирішили після в’їзду в Росію якнайшвидше покинути її територію в напрямку інших країн, то вам підійде оформлення тимчасового проживання.
Щоб його отримати, вам потрібно на прикордонному пункті заповнити міграційну карту. Безкоштовна процедура дасть вам змогу перебувати на території РФ від 90 до 180 діб (після продовження).
Зазначимо, що отримання статусу тимчасового перебування дасть вам змогу отримати безоплатне проживання та харчування в пункті тимчасового розміщення (ПТР), а також безоплатну медичну та екстрену допомогу.
Нагадаємо, раніше Реальна Газета розповіла, як можна виїхати з окупованої частини Запорізької області.