Майже через півтора року від початку повномасштабного вторгнення країни-агресора у жителів тимчасово окупованих регіонів може з’явитися необхідність виїхати на підконтрольну Україні частину країни або за кордон. Через активні бойові дії зробити це напряму неможливо, тому єдиний шлях виїзду лежить через Росію.
Реальна Газета розповідає, які є способи покинути тимчасово окуповану частину Луганської області.
Тривалий час між територією України та частиною регіону, яка перебувала під контролем бойовиків “ЛНР”, працювала мережа пропускних пунктів. Завдяки їм мирні жителі мали змогу переміщатися через лінію розмежування.
На жаль, ситуація кардинально змінилася після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора Росії: практично вся Луганська область була окупована, а активні бойові дії тривають уздовж усієї лінії зіткнення з контрольованими Україною територіями.
Це означає, що покинути окупацію жителі Луганської області можуть лише через територію Росії.
Виїзд із території так званої “ЛНР”: що для цього потрібно і як це зробити
Луганська область має протяжний кордон із Росією, на якому працює мережа пропускних пунктів. Через них тимчасово окуповану територію регіону можна покинути на особистому транспорті.
Також можна скористатися послугами автобусних перевізників, благо з 2014 року в Луганську, як і в сусідньому Донецьку, їхня робота була добре налагоджена. Купити квиток на автобус у великі міста Росії зараз не складає труднощів.
У соціальних мережах також можна знайти оголошення про перевезення з території так званої “ЛНР” в Європу або навіть в Україну (транзитом через європейські країни).
Які документи необхідні для виїзду з “ЛНР” до Росії
Ще на початку березня 2022 року обвинувачений у воєнних злочинах російський диктатор Володимир Путін підписав указ, згідно з яким в’їзд із “ЛНР” до РФ дозволено всім іноземцям.
Щоб перетнути кордон між тимчасово окупованою територією і Росією, у пункті пропуску потрібно буде пред’явити паспорт України, Росії або так званої “ЛНР”.
Якщо у вас є діти, то вам необхідно мати при собі їхні свідоцтва про народження.
(Важливо пам’ятати, що під час перетину КПП вам, можливо, доведеться пройти співбесіду. Прикордонники можуть запитати у вас наміри та мету проїзду на територію РФ. Не виключено, що у вас можуть перевірити мобільні телефони).
Як виїхати з “ЛНР” на власному автомобілі
Згідно з інформацією з відкритих джерел, перетнути кордон із РФ можна через такі пропускні пункти:
- Ізварине (Луганська область) — Донецьк (РФ);
- Довжанський (Луганська область) — Новошахтинськ (РФ);
- Червонопартизанськ (Луганська область) — Гукове (РФ);
- Мілове (Луганська область) — Чорткове (РФ);
- Просяне (Луганська область) — Бугаївка (РФ);
- Танюшівка (Луганська область) — Ровеньки (РФ).
Як виїхати з “ЛНР” на автобусі
З 2014 року на тимчасово окупованій території Луганської області було налагоджено роботу безлічі перевізників, як підконтрольних угрупованню “ЛНР”, так і приватних.
Можна скористатися так званим “Луганським регіональним управлінням автобусних станцій” (ЛРУАС). На їхньому сайті легко отримати інформацію про те, куди можна доїхати з Луганська автобусом, маршрут та ціну.
Ось так, наприклад, виглядає список автобусів, якими можна дістатися до російського Ростова-на-Дону.
Можна купити квиток, наприклад, до Бєлгорода. У вікні детальної інформації показано населені пункти, через які їхатиме автобус.
Що робити після прибуття в Росію
Згідно з російським законодавством, приїжджим пропонується кілька варіантів своєї легалізації — від тимчасового проживання до отримання громадянства (якщо ви не отримали паспорт на території “ЛНР”).
Якщо ви вирішили після в’їзду в Росію якнайшвидше покинути її територію в напрямку інших країн, то вам підійде оформлення тимчасового проживання.
Щоб його отримати, вам потрібно на прикордонному пункті заповнити міграційну карту. Безкоштовна процедура дасть вам змогу перебувати на території РФ від 90 до 180 діб (після продовження).
Зазначимо, що отримання статусу тимчасового перебування дасть вам змогу отримати безоплатне проживання та харчування в пункті тимчасового розміщення (ПТР), а також безоплатну медичну та екстрену допомогу.
Щоб користуватися послугами інтернету або отримати можливість здійснювати дзвінки, вам доведеться на місці купити SIM-карту будь-якого російського мобільного оператора. Оператор МКС (раніше “Лугаком”), що працює на території “ЛНР”, поки що не дає змоги користуватися послугами в РФ.
Як виїхати з “ЛНР” у Європу або відразу в Україну
Приватні перевізники, які з 2014 року налагодили власну роботу на тимчасово окупованій частині Луганської області, пропонують можливість трансферу з “ЛНР” в Україну або країни Європи.
У соціальних мережах або місцевих Telegram-каналах періодично з’являються оголошення про поїздки в Україну, Польщу, Латвію, Литву, Німеччину, Францію та низку інших країн Європи.
Якщо простими словами, то спочатку вас вивезуть на територію Росії. Після цього через, як правило через Білорусь, до Латвії, Литви або Польщі. Там на вас може чекати пересадка на інший автобус або автомобіль, які доставить вас за місцем призначення.
Ціна таких поїздок варіюється від 250 до 400 євро за людину залежно від кінцевого пункту призначення.
Нагадаємо, раніше Реальна Газета розповіла, як виїхати з так званої “ДНР” в Україну, Росію або країни Європи.