Українську журналістку Вікторію Рощину в російському полоні, за наявною інформацією, карали за відмову співпрацювати з адміністрацією, виконувати вимоги окупантів і вивчати російський гімн.
Про це пише Zmina з посиланням на слова Нацполіції під час засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування злочинів РФ проти журналістів.
Під час засідання правоохоронці вперше детально окреслили маршрут пересування журналістки після її виїзду на тимчасово окуповані території, а також описали умови її утримання. Вони заявили, що слідство вже встановило факт умисного вбивства Вікторії Рощиної.
Перший заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Сергій Пантелеєв наголосив, що Росія системно застосовує насильство щодо журналістів як інструмент ведення війни.
“Ми чітко бачимо, що Російська Федерація системно використовує насильство проти журналістів як інструмент війни — для залякування, приховування воєнних злочинів та придушення свободи слова”, — сказав він.
Водночас головною заявою представника Нацполіції стала інформація про те, що слідство вже кваліфікує загибель журналістки як умисне вбивство.
“Я хочу звернути увагу не на смерть, а саме на вбивство. Воно вже доведене слідством”, — наголосив він.
Деталі розслідування озвучив заступник начальника управління з розслідування воєнних злочинів Нацполіції Дмитро Шевчук. Він повідомив, що слідству вдалося встановити маршрут пересування журналістки, місця її незаконного утримання, а також осіб, які можуть бути причетні до жорстокого поводження з нею.
Хронологія подій щодо Вікторії Рощиної:
- 25 липня 2023 року Рощина виїхала з України через Польщу, а вже наступного дня через територію Латвії потрапила до Росії.
- 1 серпня 2023 року журналістка прибула до тимчасово окупованого Енергодара для збору інформації про воєнні злочини РФ та місця незаконного утримання цивільних.
- Вона досліджувала, зокрема, захоплений відділок поліції та район Запорізької АЕС. За даними слідства, могла перебувати під наглядом російських спецслужб.
- 4 серпня 2023 року зв’язок із нею зник. Після цього її затримали окупаційні сили.
- Спочатку її утримували в Енергодарі, згодом перевезли до Мелітополя, а пізніше — до місця незаконного утримання цивільних на базі підприємства «Руслан Комплект».
- За даними слідства, там до неї застосовували жорстоке поводження.
- Кінець грудня 2023 року — її етапували до СІЗО №2 у Таганрозі (РФ), де, за даними слідства, вона зазнавала побиттів і психологічного тиску через відмову співпрацювати з адміністрацією та виконувати вимоги окупантів.
- Умови утримання були нелюдськими: обмеження в харчуванні, відсутність медичної допомоги та заборона на відпочинок.
- Під час утримання зафіксовано тяжке тілесне ушкодження — перелом потиличної кістки.
- Вересень 2024 року — переведена до СІЗО №3 у Кізелі (Пермський край), де її стан різко погіршився.
- 19 вересня 2024 року Вікторія Рощина померла в СІЗО.
Нагадаємо, що наприкінці квітня були опубліковані свідчення останніх днів Вікторії Рощиної.
- 0

