На окупованій території ідеологічна обробка охоплює всі школи. Зокрема, молодіжний рух “Двіжениє пєрвих” керується безпосередньо з Кремля й отримує колосальне фінансування. Мета руху — змусити українських дітей сприймати Росію як свою нову батьківщину.
Про це під час презентації дослідження “Реальної газети” “”Движение Первых”: Як на ТОТ українську молодь учать бути русскімі” розказав головний редактор видання “Фарватер.Схід” Олександр Білокобильський.
“Діти та молодь є дійсно однією з головних мішеней російської пропаганди. Були залучені міністри та заступники міністрів для того, щоб впроваджувати так звані “російські стандарти” по роботі з молоддю. З 2022 року ціла низка молодіжних організацій та рухів зайшли на окуповані території. Найбільшу роль відіграє рух “Двіженіє пєрвих”. Він був створений за ініціативою Путіна, а куратором руху є перший заступник Адміністрації президента РФ — Сергій Кірієнко”, – зазначив Білокобильський.
На тимчасово окупованих територіях Луганщини перед початком роботи руху “Двіженіє пєрвих” зібрали дані про місцеві волонтерські об’єднання, які потім включили до цього руху. Призначили керівника регіонального відділення з досвідом масової роботи — Руяла Асіф огли Алієва.
За вказівкою “міністерства освіти ЛНР” у школах створюють осередки руху, а на їхнє відкриття приїжджав “міністр освіти” Іван Кусов. Учнів змушують брати участь у заходах, конкурсах та навчальних програмах руху “Двіженіє пєрвих”.
У російських школах відбирають наймотивованіших і найкреативніших учнів через конкурсні завдання. Програма включає розвиток навичок спілкування та роботи в команді з однолітками, щоб залучити їх до молодіжних організацій “Двіженіє пєрвих”.
Також проводяться “патріотичні” заходи з елементами “військової романтики”. Учнів із тимчасово окупованих територій інтегрують до російських дітей, обмежуючи кількість школярів з одного регіону на зміну, щоб не гуртувалися окремо.
У Росії та на окупованих територіях активно впроваджують систему ідеологічного контролю в школах. Лідерів серед учнів стимулюють через програму “Двіженіє пєрвих”, яка може допомогти їм зробити кар’єру в майбутньому. Завідувачі з виховної роботи проходять навчання з контролю за поведінкою дітей та проведення ідеологічної роботи.
Вчителям доручають слідкувати за активністю учнів у соцмережах і виявляти небажані дії. Освітня платформа “Сфєрум”, яку використовують у школах РФ та на окупованих територіях, допомагає контролювати спілкування між вчителями, учнями й батьками, а також деанонімізувати учнів у соцмережах, зокрема у “Вконтактє”.
За словами радниці з адвокації ГС “Українська межа за права дитини” Анастасії Степули, пропагандистська інфраструктура РФ є дуже фінансово потужною та спроможною та орієнтованою на різні вік дітей. Повернути ідентичність маленькій дитині, яка зараз ще не вміє говорити, і яку зараз вивезли у Росію, майже неможливо.
“У цій інфраструктурі працюють фахівці, й вони розмежовують роботу з дітьми з фокусом на праці з різним віком. Ми говоримо, у тому числі про депортацію маленьких дітей, які фактично ще не говорять, і потім виростають росіянами під впливом всіх навіювань, які Росія їм створює. Ми маємо дуже маленькі шанси для того, щоб повернути цих дітей: їх ідентичність змінена, їх незаконно всиновлюють, всупереч міжнародному праву…”, — заявила Анастасія Степула.
За її словами, для того, щоб повернути всіх дітей, які визнані офіційно депортованими, знадобиться 90 років.
“Процес повернення є дуже повільним — росіяни роблять все, щоб дітей не повертати. Станом на зараз, офіційно визнаними депортованими є 19546 дітей, з них вдалось повернути 736. Якщо ми продовжимо такими темпами, то для того, щоб повернути усіх дітей, яких визнали депортованими, то нам знадобиться 90 років”, — додала Степула.
Читайте також: «Движение Первых»: Як на ТОТ українську молодь учать бути русскімі