Міністерство освіти та науки України пропонує змінити процес переатестації для тих, хто здобув освіту на тимчасово окупованих територіях. Зміни планується внести до закону, який діє з березня цього року.
Про це в коментарі “Суспільне Крим” сказала заступниця постпреда президента України в АР Крим Ольга Куришко.
Куришко нагадала, що протягом кількох років діяла процедура під назвою “підтвердження”. Вона передбачала можливість для тих, хто отримав диплом в окупації, звернутися до ВНЗ, скласти академрізницю й отримати диплом українського зразка. Це стосувалося тільки однакових або схожих спеціальностей.
Після змін законодавства цю процедуру було скасовано. Тоді влада розробила нові підходи, які увійшли в закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України”.
Нагадаємо, цей закон набув чинності в березні 2024 року.
За словами Куришка, МОН підготувало низку змін до вищевказаного закону, що призведе до зміни процесу переатестації.
“Якщо говорити про поєднання закону і постанови, це має бути так: людина приїжджає з ТОТ, на руках вона має документ, який підтверджує навчання на тимчасово окупованій території. Але український заклад освітній не може взяти ці документи і просто їх замінити на українські. Таким чином впроваджується система, за якої оцінюються знання, кількість відчитаних годин за спеціальністю”, — сказала Куришко.
Це означає, що людина зможе підтвердити якийсь певний рівень знань, умовно кажучи, перший, другий або, наприклад, третій курс.
Отриману різницю людині потрібно буде довчити, скласти відповідні іспити та вже тоді отримати диплом українського зразка.
При цьому новий механізм включатиме низку спеціальностей, переатестація за якими буде неможлива. Так, наприклад, йдеться про право, оскільки в Україні та Росії різні правові системи та законодавство.
Як повідомляла Реальна Газета, наприкінці серпня стало відомо, що до українських вишів вступили понад 4 тисячі осіб з окупованих територій.
Нагадаємо, з 1 січня 2025 року всі діти-переселенці повинні будуть очно відвідувати заняття в школі за фактичним місцем проживання.