Мы даём кислород О2. Кислород он и есть кислород… Манипуляції і помилки влади Маріуполя на темі коронавірусу

Мы даём кислород О2. Кислород он и есть кислород… Манипуляції і помилки влади Маріуполя на темі коронавірусу21 листопада 2020 року в м. Маріуполь на базі лікарні швидкої медичної допомоги провели розширений брифінг щодо епідситуації в місті, який оприлюднило на своїй Facebook-сторінці «Маріупольське телебачення». Головним питанням брифінгу була наявність якісного кисню в клінічних закладах, де лікують хворих на COVID-19 та різниці між медичним і технічним киснем. Сергій Орлеанський, директор Маріупольської міської лікарні швидкої медичної допомоги вважає, що «в схему лікування обов’язково входить подача кисню пацієнтам. Ми даємо кисень О2. Кисень він і є кисень, тому всі хто вчив хімію знають». Чи дійсно технічний кисень безпечний для хворих на – COVID-19 або небезпека все-таки існує, розберемося.

МЕСЕДЖ 1: «В схему лечения обязательно входит подача кислорода пациентам. Мы даём кислород О2. Кислород он и есть кислород, поэтому все кто учил химию знают»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

Це була відповідь Сергія Орлеанського на питання Вадима Бойченко, міський голова м. Маріуполь, щодо «різниці між медичним і технічним киснем».

По-перше. Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, на своїй Facebook-сторінці ще 9 жовтня 2020 року наголошував, що «використання технічного кисню у лікарнях не буде дозволено на території України. Так само як не дозволено у всіх цивілізованих країнах світу. Бо це вибухонебезпечно і може вартувати життів. Нагадаю, що через це вже відбулася трагедія − у 2010 році у 7-й лікарні м. Луганськ, де загинули люди через вибух балону з технічним киснем. Подібні «експерименти» є неприпустимими».

Також міністр спростовує інформацію, яку поширювали в програмі «Право на владу» про те, що «технічний кисень можна використовувати в лікарнях». Максим Степанов зауважив, що «деякі “експерти” пропонували взагалі скасувати таке поняття, як «медичний кисень», та дозволити використання технічного кисню. МОЗ цього робити не буде, адже є суттєві відмінності між цими двома видами кисню. Медичний кисень − це лікарський засіб, який використовується для лікування людини, та він має відповідати певним стандартам. Використання технічного кисню є небезпечним для життя пацієнта».

По-друге. «Air Source Industries», одна з провідних американських компаній з постачання газу вказує, що «медичний кисень − це кисень високої чистоти, який використовується для лікування та розроблений для використання в організмі людини. Технічний кисень орієнтований на використання на промислових підприємствах, включаючи спалювання, окислення та хімічні реакції. Промислові рівні чистоти кисню не підходять для використання людиною, в ньому можуть бути домішки від брудного устаткування або промислових сховищ, які можуть викликати захворювання».

В Україні є 16 компаній, які мають відповідну ліцензію на постачання медичного кисню. МОЗ 10 жовтня 2020 року надає перелік ліцензіатів, які виробляють медичний кисень в Україні. Виробники діють згідно з постановою КМУ від 30 листопада 2016 року № 929 про виробництво медичного кисню в Україні. Ліцензіат зобов’язаний забезпечити відповідне зберігання, забезпечити якість і виключити ризик для пацієнтів, пов’язаний із недостатньою безпекою, якістю чи ефективністю лікарських засобів, адже нехтування загрожує, в першу чергу, життю та здоров’ю пацієнтів.

Меседж Сергія Орлеанського про те, що «кисень він і є кисень» є фейковим, адже різниця між медичним і технічним киснем є та межує перш за все з безпекою та здоров’ям пацієнтів.

МЕСЕДЖ 2: «За прошедшую неделю зафиксировано 1021 случай заболевания Covid-19 и 1071 пациент выздоровил это также свидетельствует, тому что сегодня мы находимся на плато и у нас не растет заболеваемость. На сегодня развёрнуто 603 койки, занято 261 койка, что составляет 43%. В сутках мы делаем около 1000 тестов методом ПЦР и ИФА в зависимости от пациента и какой нам нужен результат, − информировала Ксения Сухова, секретарь горсовета»

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА / Частково ПРАВДА

Ксенія Сухова стверджує, що «за минулий тиждень кількість випадків  тих, хто одужав від Covid-19 становить 1071», але згідно з оперативним моніторингом ситуації довкола Covid-19 Національна служба здоров’я України  секретарка помилково говорить про минулий тиждень, хоча дані подає за весь період з початку пандемії. Кількість тих, хто одужав з початку пандемії в м. Маріуполь становить 1023 випадки, а за період з 16.11-21.11 лише 89. Також кількість випадків на Covid-19 з 16.11-21.11 становить не 1021, а 910 випадків, тому цей вислів є маніпуляцією.

Меседж секретарки міськради про те, що «сьогодні ми знаходимося на плато (період, під час якого певні характеристики залишаються незмінними) та у нас не зростає захворюваність» дійсно є правдою, адже захворюваність помітно зменшується.

Мы даём кислород О2. Кислород он и есть кислород… Манипуляції і помилки влади Маріуполя на темі коронавірусу Мы даём кислород О2. Кислород он и есть кислород… Манипуляції і помилки влади Маріуполя на темі коронавірусу

Згідно з даних МОЗ на 22 листопада 2020 року в Донецькій області завантаженість ліжок з 17 листопада по 21 листопада 2020 року колихається від 58,4% до 56,9% при показнику, який повинен становити менші 50%, тому меседж про те, що «зайнято 43% ліжок» є неправдивою інформацією.

Національна служба здоров’я України надає інформацію про медичні заклади, визначені для надання стаціонарної допомоги пацієнтам на Covid-19. Станом на 22 листопада 2020 року в м. Маріуполь медичними закладами, які надають допомогу пацієнтам на Covid-19 є 4 лікарні. Загальна кількість ліжок Маріупольської міської ради «Маріупольська міська лікарня швидкої медичної допомоги» на базі, якої провели розширений брифінг щодо епідситуації в місті становить 180 ліжок. Загальна кількість усього ліжок у 4 лікарнях м. Маріуполь становить 975. Тому меседж про те, що «сьогодні розгорнуто 603 ліжка» є дезінформацією.

КМУ на 16 листопада зазначає, що середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА повинна бути не менше 48 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів. В Донецькій області на 22 листопада було проведено 98,1 тестувань на 100 тис. населення, як інформує МОЗ. Інформація про те, що «ми робимо близько 1000 тестів методом ПЛР і ІФА»  є правдою.


Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах». За підтримки фактчек-проєкту «БезБрехні»

Залишити відповідь