Біженці з Курщини: як розуміти появу громадян країни-агресорки на території України, — пояснює правозахисник

Біженці з Курщини: як розуміти появу громадян країни-агресорки на території України, — пояснює правозахисник

14 серпня 2024 року міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук опублікувала на своїй сторінці у Facebook допис. Вона запропонувала мешканцям прикордонних областей РФ, де тривають бої, гуманітарну допомогу та можливість залишити зону бойових дій через гуманітарний коридор в Україну. Пропозиція “прийняти” біженців з Росії обурила чимало українців: в коментарях ідею віцепрем’єрки розкритикували, а мешканцям, зокрема Курщини, порадили “поїхати у бік Сибіру та Колими”. 

Про те, як сприймати такі заяви та яким чином Україна може прийняти біженців з РФ, Реальній Газеті розповів правозахисник та програмний директор Центру громадянських свобод Володимир Яворський. 

Підготував Данило Вінниченко

— Пане Володимире, навіщо Україні потрібні біженці з Російської Федерації?

Питання полягає у тому, що країна, яка контролює певну територію, за міжнародним гуманітарним правом повинна відповідати за долі цивільного населення. Як держава, яка контролює територію, Україна може запропонувати населенню евакуацію із зони бойових дій. Російська Федерація та міжнародні організації, як, наприклад, Міжнародний комітет Червоного Хреста, також можуть евакуювати населення через гуманітарний коридор. 

Якщо ніхто не буде цим займатись, то це доведеться зробити Україні,  та тимчасово вивезти людей у безпечне місце, щоб після завершення бойових дій повернути в Росію. 

— Якщо у нас з’являться біженці з Курської області, які для них можуть бути створені умови проживання?

Це можуть бути, наприклад, тимчасові польові табори, або якісь облаштовані будівлі для них. Але очевидно, що це мають бути закриті території. Біженці зможуть задовольнити базові потреби у межах короткострокового перебування. Такі табори, наприклад, практикувала ООН в Туреччині внаслідок війни в Сирії. 

Наразі не зрозуміло, які рішення ухвалить українська влада. Я кажу лише про ймовірні варіанти, які можуть узгоджуватись у таких випадках. 

Біженці з Курщини: як розуміти появу громадян країни-агресорки на території України, — пояснює правозахисник

— Тобто я правильно розумію, це може бути резервація?

Фактично, так. Це буде закрита територія. Не йдеться про те, що ці люди зможуть в’їхати в Україну та вільно пересуватись. Тому що тоді є ризик конфліктів між росіянами та українцями. 

— Чи мають росіяни такі ж самі права, що й інші іноземці? Наприклад, орендувати житло, користуватись послугами соціальної сфери, мати змогу звернутись до лікаря тощо. 

Скоріш за все, ні. Вони можуть бути прирівняні за статусом до нелегальних мігрантів. У таборах медичну допомогу надають на місці. Здавати квартиру в оренду таким людям не можна. 

На мій погляд, буде нерозумним рішення впускати велику кількість росіян, яких не можна проконтролювати… Щоб потім не знати, як їх повернути. В тимчасових таборах для біженців російські громадяни зможуть перебувати на певній території. Їх там будуть годувати та надавати медичну допомогу. Для дітей можуть створити додаткові умови через більшу кількість потреб. 

Але головне — забезпечити біженців на той час, скільки будуть тривати бойові дії. 

Біженці з Курщини: як розуміти появу громадян країни-агресорки на території України, — пояснює правозахисник

— Ви вже згадували досвід Туреччини. Виходячи з історії попередніх збройних конфліктів, чи були вже випадки, коли сторона офіційно приймала біженців з ворожої держави? 

Подібне відбувалось у багатьох війнах. Люди тікають у сусідні країни та їх приймають на деякий час на тих чи інших умовах. Так, наприклад, багато сирійців повернулось з Туреччини у свою країну — коли бойові дії вщухли, вони повернулись додому. 

В Африці, де багато збройних конфліктів, приблизно така ж система. Ніхто не надає біженцям можливості, щоб можна було потім залишитись. Лише тимчасове перебування. 

— Тобто ви зараз апелюєте до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни? 

Так. 

— Чи могли б ви у загальних рисах описати цю конвенцію?

У Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, та у документах, які її доповнюють, прописано, як поводитись з цивільним населенням під час бойових дій: яке законодавство має діяти; за що можна покарати людину, а за що ні; владні повноваження тощо. Там також йдеться про певні групи людей, до яких особлива увага, наприклад, ув’язнені. Є положення, які забороняють державі, яка контролює територію, багато чого робити. Наприклад, залучати населення до участі у бойових діях. 

На жаль, Росія нехтує цими положеннями… Але Україна, особливо на тлі міжнародної підтримки, має дотримуватись міжнародного гуманітарного права.

Біженці з Курщини: як розуміти появу громадян країни-агресорки на території України, — пояснює правозахисник

— Пане Володимире, чи зможуть охочі з тих, хто заїхав в нашу країну та отримав певний статус, далі продовжити жити на території нашої держави, якщо росіяни згодом повернуть контроль над прикордонням?

— Їх просто повернуть своїй державі — Росії. Ці громадяни взагалі нам не потрібні, ми не зацікавлені в цих людях. Ми дотримуємось норм міжнародного права та просто рятуємо цих людей, тому що вони опинились у зоні бойових дій. Ніхто їх обмінювати теж не збирається. Як їх завезли, так і вивезли. А далі нехай  їх забирає Російська Федерація. Держава не хоче забирати своїх громадян, хоча по ідеї мала б попросити гуманітарний коридор, однак цього вона не робить…

Залишити відповідь