Прихована паралельна структура з управління країною діє в РФ, випливає зі свіжого розслідування провідних опозиційних ЗМІ Росії – «Важные истории», The Bell та «Медуза». Ознаки цього бачили і ми, працюючи з внутрішніми документами окупаційної адміністрації «ЛНР», що через витоки потрапляли до редакції «РГ». Разом із даними розслідувачів ці відомості набувають нових сенсів і ваги.
Олександр Білокобильський, «РГ»
Ця паралельна структура складається з «автономної неурядової організації (АНО) «Диалог» та її дочірньої структури «Диалог регионы», яка відповідає за створення ЦУР – центрів управління регіонами. Мережа замкнута на адміністрацію президента РФ, а конкретно на її замглави Сєрґєя Кірієнко.
Якщо коротко, АНО «Диалог» створювалася задля моніторингу соцмереж і просування в них потрібних Кремлю меседжів. Як-от необхідність проголосувати за «обнулення путіна» (внесення поправок до конституції РФ і дозвіл диктатору іти на третю каденцію). Або для контролю інформації стосовно пандемії КОВІД-19.
Та згодом структура трансформувалася у більш потужний інструмент. «Диалог регионы» має понад 2,5 тисячі співробітників і до 2024 року отримає з бюджету біля 24 мільярдів рублів. «Диалог» каже чиновникам, як поводитися з публікою та копає їх, аби реагували на скарги в соцмережах, вимагає від учителів активності у «Вконтакте», а у шкільних спільнотах у «ВК» «не забувати про федеральний порядок денний».
Таким чином створена безпрецедентна мережа пропаганди, за допомоги якої можна зробити майже будь-що, ідеться в статті на «Медузі». Від довгострокових завдань із виховання дітей у дусі мілітаризму до вирішення оперативних задач – розкрутки фейків про Україну або відставки неугодного АП РФ глави республіки Хакасія. Ми подивилися, як це працює на ТОТ Луганської області.
«Поставити на контроль!»
Логіка творців цієї системи була така, що населення бажає уваги до своїх потреб. І якщо це ігнорувати, люди починають висловлювати невдоволення владою. А коли їм показати, як сухе дерево за скаргою спиляли, як після звернення почали краще вивозити сміття, – то побажань якихось громадянських прав та свобод буде менше. Бо жити комфортно.
«В урядовій ухвалі про правила надання субсидій «Діалогу» йдеться, що ЦУРи повинні працювати в «Донецькій народній республіці, Луганській народній республіці, Запорізькій області та Херсонській області» – принаймні щодо відстеження скарг і звернень», – ідеться в статті на «Медузі».
Згадана ухвала про субсидії для АНО «Диалог Регионы» прийнята в листопаді 2020, та абзаци про роботу на ТОТ додані іншою ухвалою уряду РФ – від 30 червня 2023 року. Та насправді завдання з моніторингу соцмереж на предмет скарг місцевих жителів було поставлене значно раніше.
Іще рік тому, восени 2022 місцевим окупаційним адміністраціям поставили завдання брати під контроль скарги у соцмережах і звітувати про вирішення проблеми або називати дату, коли вона буде вирішена. Про це розповідають джерела «РГ» у комунальних службах тимчасово окупованих міст Луганщини. Таке розпорядження довели на апаратних нарадах практично одночасно по всіх містах.
Курувати цю роботу призначили міські управління (у деяких містах це відділи) внутрішньої політики. І відтоді щодня із цих управлінь та відділів ідуть указівки до комунальних служб із приміткою: «Термін відповіді або повідомлення про перенос терміну до такої-то години такого числа».
Зазвичай відповідь вимагають надати протягом трьох годин. Якщо рознарядка надається ввечері – то наступного дня, знов-таки з розрахунку трьох годин робочого часу на відповідь. Редакція «РГ» має у своєму розпорядженні ці документи.
Як вирішують «точкові» проблеми
Частково, можливо, і виправдався розрахунок показати піклування окупаційних адміністрацій про людей. Та дев’ять років занедбаності – надто великий строк, аби жителі «молодої республіки» масово впали в екстаз від рішення окремих проблем.
Ну, наприклад, Луганськ, «столиця». Нам відомо, що багато нарікань до парку «Дружба». Його стан ще до 2014 року був мало сказати «поганий». Звичайно, у місцевих групах у соцмережах (власне, одній соцмережі, – «Вконтакте») регулярно з’являються скарги. Але парк «включений до програми з відновлення і ремонту будівель, споруд та інженерної інфраструктури на території міста Луганська» лише на 2024 рік. А його територія у вересні завалена гілками дерев, що їх поламало снігопадом іще в березні цього року.
В будь-якій незрозумілій ситуації – що? Правильно, – проводь суботник. І от буквально за тиждень від чергової скарги у парк «Дружба» висадився десант «адміністрації Луганська», комунальних служб та щойно обраних «депутатів столичного міського округу». Суботник. У робочій день.

Та позитивний репортаж не спіткав розуміння в широкої публіки. У відповідь луганці навалили купу коментарів: «у двори зазирніть! Місто потонуло у смітті», «купи обламаних гілок з березня у сквері Леніна у Великій Вергунці», «на зупинці труп кота лежить 5 днів, і всім байдуже».
Та у окупаційній адміністрації вчаться реагувати. І от зі сторінки «Луганский Центр Утилизации Отходов» уточнюють у скаржниці, де саме проблема з вивозом сміття. А потім ліквідацію цієї точкової проблеми обов’язково включать до звіту про реакцію на дописи в соцмережах.
Система ЦУР вибудовується просто зараз
Напрямок комунікації окупаційних адміністрацій через соцмережі, таким чином, розбудовується вже близько року. Та це не єдина тема, якою займається АНО «Диалог Регионы» і сформований ним центр управління регіоном. Ідеться про комплексний контроль над інформаційною сферою так званої «ЛНР».
Вимоги прискорити цю роботу «глава республіки» Леонід Пасічник, вочевидь, регулярно чує від хрещеного батька «Диалога» – заступника глави адміністрації президента РФ Сєрґєя Кірієнко. Останній регулярно буває в Луганську і хоче бачити повне сприяння своїй паралельній системі керування.
У розвідці «Медузи» підкреслюють виняткове значення, що його надають у «Диалоге» мережі Telegram. Розвиток місцевих каналів, лояльних до окупантів, – тому свідчення. Яскравий приклад – канал «МЛНР live». «М» у назві – це «мобілізація».
Канал з’явився минулого року, коли на ТОТ Луганської області росіяни почали відловлювати чоловіків для мобілізації. Там публікувалися повідомлення, де саме просто зараз хапають людей, а підписники це коментували. Можна навіть було подумати, ніби це антивоєнна спільнота. Та от минув рік, і «МЛНР live» перетворився на фактично клон іншого каналу – «Инцидент Луганск». Де ДТП та інші пригоди вдало доповнюються захопленими репортажами «как похорошел любимый Луганск с приходом России».
Або молодий канал «История Донбасса». Нещодавно у РФ масштабно відзначали сторіччя радянської диверсантки Зої Космодем’янської. Її використовували, зокрема, для виховання школярів (про це – далі), і от дивіться: «История Донбасса» у цей день публікує чотири дописи про неї, і ще цілий тест у складі шести питань (окремими постами).
Також важливим інструментом «Диалог» та центри управління регіонами вважають шкільні спільноти у «Вконтакте». «Медуза» пише, що школам рекомендують зробити основою контенту «значущі й актуальні для цільової аудиторії регулярні новини про роботу школи, <…> але не варто забувати і про федеральний порядок денний».
Як з дітей ТОТ учать любити РФ і ненавидіти Україну
Улітку 2023 місцеві окупаційні адміністрації збирали по своїх відділах та управліннях списки офіційних сторінок «органів виконавчої влади ЛНР». Точніше буде сказати – підпорядкованих цим органам закладів, установ і організацій. Найбільше таких підлеглих, зрозуміло, у відділів і управлінь освіти. Наприклад, управління освіти окупаційної адміністрації міста Луганськ надало перелік із 125 позицій, серед яких не лише школи, а й дитячі садки.

Ми пройшлися багатьма із цих офіційних сторінок закладів освіти, і з’ясували, що дисципліновані педагоги повністю дотримуються настанов центру управління регіоном. Скажімо, в межах актуальних новин про роботу школи поруч із виставками саморобок із природних матеріалів та походу до театру з’являються щотижневі повідомлення про «Разговоры о важном». Це, нагадаємо, пропагандистське позакласне заняття, яке в кожному класі проводиться у щопонеділка замість першого уроку за спільною для всіх темою.
Скажімо, одне з таких занять, висвітлене всіма шкільними пабліками, було присвячене згаданому 100-річчу Зої Космодем’янської. Перед цим усі школи розповіли про «разговор» за темою «Там, где Россия», на якому ішлося про безкраї простори і «головне багатство нашої батьківщини – людей».

Автори дослідження на «Медузі» наголошують саме на шкільних спільнотах як інструменті пропаганди, що просуває АНО «Диалог регионы». І там дійсно багато передруків із різних державних сторінок – про проєкт «Россия – страна возможностей», про конкурс для родин «Это у нас семейное», що його анонсував 1 вересня Путін, про ще якісь цитати Путіна, багато про що. Але справжні ворота до пекла відкрилися, коли ми дійшли до спільнот дитячих садків.

Ніт, нас не здивували заклики на сторінках садочків іти голосувати на «вибори» 8-10 вересня. Але ж сильне враження справили фоторепортажі зі святкування «дня прапору РФ» у садках. «День прапора в «Лугацветике» зустріли з розмахом, притаманним русской душе», – повідомляють на сторінці садочка №7 «Лугацветик». «Це особливий день, коли особливо відчуваєш потужність нашої держави, що йде вперед до процвітання», – пишуть на сторінці луганського ясел-садочка «Івушка».

Та по-справжньому волосся стає дибки, коли бачиш дописи про так званий «день пам’яті дітей-жертв війни в Донбасі». Малечі влаштували хвилину мовчання, запропонували зробити тематичні малюнки крейдою на асфальті, випускали голубів та роздавали білі повітряні кульки «в пам’ять про загиблих дітей», робили з ними паперові кораблики і журавликів – так само «у пам’ять». І ви ж розумієте, хто саме вбивав цих дітей у викладенні виховательок? Так, звичайно, «держава-терорист» Україна.
І це в кожному без винятку садочку на тимчасово окупованій території Луганщини. Кожному!
Також на сторінках садків ми бачимо, що дітей змалечку готують для участі у новій вигадці Кремля – «движении первых», яке намагаються зараз насаджувати по всій РФ та на тимчасово окупованих територіях замість радянської піонерії.
Зрозуміло, що плани заходів до шкіл і садочків спускають із місцевих управлінь освіти, а ті отримують із міністерства освіти РФ. Та створення з них «зброї масового ураження», спрямованої не лише на самих дітей, а й на їхні родини, – це «здобуток» якраз центрів управління регіонами АНО «Диалог регионы», керованого з адміністрації президента РФ.