Абітурієнтам без приписних свідоцтв дозволили вступ. Та є нюанс

Абітурієнтам без приписних свідоцтв дозволили вступ. Та є нюанс

Тисячам українських учнів довелося закінчувати школу в евакуації за кордоном. Вони навчалися дистанційно, тепер на них чекає НМТ – національний мультипредметний тест, за результатами якого можна вступати до вишів України. Але хлопцям-абітурієнтам прохідного балу для зарахування взагалі-то недостатньо.

Олександр Білокобильський, «РГ»

Другий рік замість ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання) випускники українських шкіл складають НМТ, національний мультипредметний тест. Залежно від його результатів вони беруть участь у конкурсі на вступ до вищих навчальних закладів України. НМТ проводиться у певний день в Україні та у деяких країнах за кордоном, де закінчують своє дистанційне навчання українські школярі.

Та штука в тому, що, відповідно до чинного законодавства, хлопці-абітурієнти для зарахування до українських вишів мусять надати також військово-облікові документи. Простіше кажучи – приписне свідоцтво. А якщо школярів евакуювали за кордон навесні 2022 і вони не стоять на військовому обліку?

Для чого їм українські універи?

Якщо випускники вже опинилися за кордоном, то, може, варто намагатися вступити до іноземних вишів? Адже обирати їм доводиться між шановними українськими університетами та умовними Ґейдельберґом і Кембриджом. Чому взагалі абітурієнти прагнуть іти до української вищої школи?

– Я хочу навчатися українською рідною мовою, знаходитися у звичному середовищі, серед однодумців, українців. Це допоможе мені, можливо, краще реалізуватися, – каже Тимофій, який зараз мешкає в Німеччині і закінчує дистанційне навчання в одній із харківських гімназій.

Олена з мамою та бабусею з весни 2022 у Франції. Вона цього року закінчує одеську школу. Дівчина хоче вступати до університету в рідному місті.

– Я хочу вчитися на еколога і працювати потім у своїй країні, приносити користь нашому суспільству, – каже вона.

У батьків абітурієнтів є й більш утилітарні міркування. Тетяна, мама київського випускника пояснює, що для вступу до університету в Німеччині (і головне успішного навчання) потрібен значно кращий рівень німецької, ніж має її син Сергій.

Крім того, якщо син вступить до місцевого університету, про повернення родини додому можна забути принаймні на час його навчання. Бо з України підтримувати матеріально німецького студента було би дуже важко, якщо взагалі можливо.

Та до останнього часу для вступу українських біженців за кордоном до вітчизняних вишів була перешкода необорної сили. Це – питання постановки на військовий облік.

Існує Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджентй постановою Кабміну України від 30 грудня 2022 року № 1487. І згідно до цього Порядку оформлення військово-облікових документів вступників здійснюється до початку навчання у закладі освіти. А у цих абітурієнтів таких документів немає, бо вони не встигли отримати приписні свідоцтва.

МОН домовилося з Генштабом

«Реальна газета» звернулася ще у квітні до Міністерства освіти і науки України з питаннями щодо цієї проблеми. Чи відомо взагалі МОН про ситуацію, в яку втрапили закордонні абітурієнти? Чи робиться щось, аби вони змогли таки вступити до українських закладів вищої освіти?

«До Міністерства освіти і науки України надходить велика кількість звернень закладів освіти, вступників, здобувачів освіти та членів їх сімей щодо неможливості з об’єктивних причин своєчасно оформити і подати до закладів освіти військово-облікові документи, визначені законодавством», – відповіла «РГ» пресслужба Міносвіти.

МОН обговорювало ситуацію з Генеральним штабом ЗСУ (саме в його компетенції лежить військовий облік) і погодило відтермінування подання військово-облікових документів студентами набору 2022 року та вступниками 2023 року, які знаходяться на тимчасово окупованій території, на території активних бойових дій або за кордоном.

Якщо коротко (повний текст відповіді ми наведемо в кінці публікації), то суть така. Вступники 2005-2006 років народження, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, а також ті, хто тимчасово перебувають за кордоном і знаходяться на тимчасовому консульському обліку, отримали відстрочку у поданні військово-облікових документів до 31 березня 2024 року «згідно з письмовим зобов’язанням».

«У разі невиконання цього зобов’язання навчання здобувачів освіти припиняти шляхом скасування наказу керівника закладу освіти про зарахування на навчання в частині таких здобувачів», – ідеться у листі пресслужби МОН.

Ці пропозиції Міносвіти надіслало як рекомендації до закладів освіти. Згідно до законодавства, Міністерство не може порушувати принципи автономії та самоврядування закладу вищої (фахової передвищої) освіти. Тому рекомендації у листі МОН від 20.04.2023 № 1/5528-23 не є нормою прямої дії для закладів освіти, яка підлягає виконанню. Виші на свій розсуд можуть врахувати рекомендації або не застосовувати їх.

Після вступу мусять повернутися до України

Процедура вступу цього року не вимагає обов’язкового особистого подання документів до приймальної комісії. Ключовий інструмент вступної кампанії 2023 року – особистий електронний кабінет вступника. Його можна буде зареєструвати з 1 липня за адресою https://vstup.edbo.gov.ua/. Саме у цьому електронному кабінеті вступник подає заяву на участь у конкурсному відборі до закладу вищої освіти.

В певних випадках допускається і подання заяви в паперовому вигляді, але це скоріше виняток, – у випадках, коли вступник не має можливості створити кабінет із тих чи інших причин. Основна ж маса заяв реєструватиметься саме у зазначений спосіб, через особистий кабінет вступника. Тобто дистанційно.

Абітурієнтам без приписних свідоцтв дозволили вступ. Та є нюанс
Так виглядає сторінка, де згодом буде розташований кабінет вступника, станом на 12 травня 2023

Іншими словами, абітурієнт, знаходячись у Італії чи Бельгії, реєструється, подає заяву про вступ. Потім за кордоном проходить національний мультипредметний тест. І, припустимо, проходить конкурсний відбір. Але що ж далі?

Наказом керівника вишу його зараховують на перший курс. І далі діє відстрочка. Як було сказано, відтерміновано подачу військово-облікові документів до 31 березня 2024 року. За час з моменту вступу і до цієї дати студент повинен приїхати до України, встати на військовий облік і принести документи до вишу.

Фактично це вимога повернутися до України до скасування воєнного стану. Бо військовозобов’язані, хай вони і студенти, до того часу не можуть вільно виїжджати за кордон. Приїхати, встати на військовий облік і поїхати назад до Європи не вийде. За деякими винятками, звичайно.

Якщо виш, згідно до рекомендацій МОН, надасть відтермінування вступникам, а ті не подадуть військово-облікові документи, – вважатиметься, що абітурієнт не вступив. Наказ про його зарахування скасовується. Якщо ж студент не надав ці обов’язкові документи і все ж таки залишиться навчатися після 31 березня 2024, то відповідальність нестиме уже навчальний заклад.

Тоді вже виш притягнуть до адміністративної відповідальності за порушення пункту 34 згаданого вище Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.

Таким чином у абітурієнтів та їхніх батьків лишилася ще пара місяців на прийняття рішення: чи будуть вступати випускники до українських вишів із обов’язковим поверненням до України і постановкою на військовий облік? Або спробують вступати до іноземних вишів у приймаючих країнах?

* * *

Наводимо, як і обіцяли, повністю відповідь Міністерства освіти і науки України на наш інформаційний запит. У ній ідеться не лише про цьогорічних вступників, які тимчасово перебувають за кордоном, тому вона може бути цікавою та корисною для багатьох.

Видання Реальна газета

У відповідь на Ваш запит повідомляємо.

До Міністерства освіти і науки України надходить велика кількість звернень закладів освіти, вступників, здобувачів освіти та членів їх сімей щодо неможливості з об’єктивних причин своєчасно оформити і подати до закладів освіти військово-облікові документи, визначені законодавством.

З метою урегулювання зазначеного питання Міністерством освіти і науки України проведено узгоджувальні процедури з Генеральним штабом Збройних Сил України щодо відтермінування подання військово-облікових документів здобувачами освіти 2022 року набору та вступниками 2023 року, які знаходяться на тимчасово окупованій території, на території активних бойових дій або за кордоном.

Генеральний штаб Збройних Сил України, як головний орган військового управління з координації і контролю за виконанням завдань у сфері оборони органами державної влади, на який згідно із законодавством покладено загальне керівництво роботою, пов’язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в органах виконавчої влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності, листом від 13.04.2023 № 300/1/С/3352 погодив пропозиції Міністерства освіти і науки України щодо вирішення зазначеного питання.

З урахуванням викладеного рекомендуємо:

1. У зв’язку з настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) одноразово відтермінувати подання військово-облікових документів, необхідних при вступі на навчання у 2023 році та для продовження навчання здобувачами освіти 2022 року набору з числа:

осіб 2005, 2006 років народження, які зареєстровані і знаходяться на тимчасово окупованих територіях;

осіб 2003, 2004 років народження, які зареєстровані і знаходяться на тимчасово окупованих територіях у разі відсутності у них документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, визначених статтею 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»;

осіб 2005, 2006 років народження, які тимчасово перебувають за кордоном і знаходяться на тимчасовому консульському обліку в закордонних дипломатичних установах України;

осіб 2003, 2004 років народження, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях або на територіях активних бойових дій, перелік яких затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі – території активних бойових дій), та які тимчасово перебувають за кордоном і знаходяться на тимчасовому консульському обліку в закордонних дипломатичних установах України;

осіб 2005, 2006 років народження, які станом на 01 червня 2023 року зареєстровані і знаходяться на територіях активних бойових дій.

Зазначеним категоріям вступників і здобувачів освіти оформити і подати до закладів освіти військово-облікові документи до 31 березня 2024 року згідно з письмовими зобов’язаннями. У разі невиконання цього зобов’язання навчання здобувачів освіти припиняти шляхом скасування наказу керівника закладу освіти про зарахування на навчання в частині таких здобувачів.

2. Здобувачам освіти набору 2022 року (крім визначених вище категорій), які не здійснили приписку до призовних дільниць до 24 лютого 2022 року, завершити приписку і оформити військово-облікові документи та подати їх до закладів освіти до 31 травня 2023 року. У разі невиконання цього зобов’язання до визначеного терміну, навчання припиняти шляхом скасування наказу керівника закладу освіти про зарахування на навчання в частині таких здобувачів.

3. Жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, зараховувати на навчання як невійськовозобов’язаних до кінця 2026 року.

4. Керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних (у місті Києві) військових адміністрацій поінформувати заклади освіти про обов’язковість завершення до 31 травня 2023 року приписки до призовних дільниць учнів чоловічої статі, які не перебувають на військовому обліку призовників, яким виповнилось або яким виповнюється 17 років у поточному році.

5. Керівникам закладів фахової передвищої, вищої освіти:

у семиденний строк інформувати районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про зарахування або припинення навчання здобувачів освіти з числа призовників, військовозобов’язаних та резервістів;

до 20 грудня 2023 року надати Генеральному штабу Збройних Сил України списки здобувачів освіти з числа осіб, визначених пунктом 1 цього листа, та які не оформили військово-облікові документи, за формою: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, примітка.

Виходячи з викладеного, пропонуємо довести зазначену інформацію до здобувачів освіти та врахувати при організації і здійсненні вступної кампанії 2023 року, забезпечити оформлення зобов’язань вступників про надання військово-облікових документів та забезпечити виконання Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487.

З повагою

пресслужба МОН

Залишити відповідь