Так звана “республіка” могла з’явитися на Донбасі ще в далекому 2004 році, задовго до прямої агресії з боку Росії. Виявилося, що відокремити східні регіони від України хотіли українські високопосадовці, які нині обіймають високі пости та посади.
Про це йдеться в розслідуванні журналістів проєкту “Схеми”.
Журналісти проаналізували матеріали і дійшли висновку, що підготовкою до створення “республік” на Донбасі також займалися українські чиновники.
Так, одним із фігурантів, що згадується в документах, є Віктор Бесчастний. Зараз він обіймає посаду в Конституційному суді України.
Ще один фігурант, Олександр Зац, покинув територію України 2022 року.
Також журналісти вказали на Владислава Єгупенка, суддю Харківського окружного суду, та Олександра Попова, який наразі є депутатом Київської міської ради.
Ці люди були одними з багатьох учасників подій 2004 року в Сєвєродонецьку Луганської області. Нагадаємо, тоді в Льодовому палаці відбувся “Всеукраїнський з’їзд депутатів усіх рівнів”.
Організатори аргументували проведення з’їзду нібито політичною кризою, яка, на їхню думку, виникла внаслідок Помаранчевої революції.
По суті цей з’їзд став відповіддю президента-втікача Віктора Януковича та його союзників західній владі України, яка відмовилася приймати результати голосування на тодішніх президентських виборах.
У розслідуванні “Схем” йдеться, що учасники “Всеукраїнського з’їзду депутатів усіх рівнів” закликали до створення “Української південно-східної республіки”.
Але на закликах учасники з’їзду не зупинилися і написали відкритого листа президенту Росії, в якому попросили його визнати “республіку”.
Уже наступного дня Донецька обласна рада ухвалила рішення про проведення “референдуму”.
Після цього Служба безпеки України відкрила кримінальну справу за статтею “посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”.
Справу було закрито 2006 року, а всі звинувачення з фігурантів справи було знято.