Не більше тисячі гривень. “Ощадбанк” встановлює ліміти на рахунки пенсіонерів з окупованих територій

Не більше тисячі гривень. “Ощадбанк” встановлює ліміти на рахунки пенсіонерів з окупованих територій

“Ощадбанк” без попередження та в односторонньому порядку почав блокувати банківські карти пенсіонерів, які перебувають на окупованій території. Ліміти низькі — 1000 гривень в день. Це фактично блокує можливість користуватися власними коштами.

Про це пише громадська організація “Донбас SOS”.

Правозахисникам поскаржилися люди, які зараз проживають на окупованій території та отримують виплати на карту “Ощадбака”. У скаргах йшлося:

 • “Перебуваю в Мелітопольскому районі, смт Кирилівка. До грудня було все ок, отримував пенсію. 2-2.5 міс назад поставили ліміт — 1000 грн в місяць. Спілкувались на ГЛ Ощадбанку, було сповіщено, що всім, хто зараз на окупованих територіях поставлено такий ліміт. Нічого зробити неможливо, звертайтесь особисто або по довіреності, щоб його зняти”.
 • “Перебуваю в м. Донецьк, пройшла через Дія.Підпис ідентифікацію на Порталі ПФУ, після чого Ощад поставив ліміт. Пенсію отримую, знімала кошти зі своєї пенсійної картки кожен місяць. Зараз нічого зробити з цими коштами не можу, бо ліміт. Пенсія продовжує нараховуватись”.
 • “Бабуся проживає в Макіївці Донецької області, Ощад встановив ліміт в 1000 грн. і не знаємо що робити. І таких багато, ще сусіди бабусі скаржаться”.

У “Донбас SOS” звернулися із запитом до “Ощадбанку”. В офіційній відповіді стверджується, що з 20  грудня 2023 року за поточними рахунками з використанням платіжних карток, по яких протягом року не здійснювалися видаткові операції та які відкриті у філіях — Донецьке, Луганське, Харківське, Херсонське та Запорізьке обласних управліннях АТ «Ощадбанк», встановлено ліміти на наступному рівні:

 • ліміт на 1000 грн. на добу на проведення он-лайн операцій з фізичною присутністю платіжної картки;
 • ліміт на поповнення мобільних телефонів в сумі 1000 грн. протягом місяця;
 • ліміт в сумі 1000 грн. протягом місяця на Р2Р перекази;
 • заборону на здійснення операцій з використанням токенів;
 • заборону випуску цифрових карток (за умови технічної реалізації).

Проте на практиці блокування застосовують до ширшої групи людей: 

 • ліміти встановлюються навіть на рахунки, по яким проводились видаткові операції;
 • якщо у особи є два і більше рахунків в Ощадбанку, і по одному з них проходять видаткові операції, а по іншому ні, все одно встановлюються ліміти на рахунок, яким не користуються;
 • для зняття ліміту клієнту Ощадбанку потрібно звернутися особисто до відділення з документами. Перебуваючи на окупованих територіях це зробити неможливо.

При встановленню лімітів Ощадбанк керується листом Нацбанку, з яким можна ознайомитися за посиланням. Йде мова про те, що “з метою уникнення здійснення незаконних платіжних операцій на тимчасово окупованих територіях за певних обставин (зокрема, якщо операції за рахунком не здійснювалися протягом одного року) банки мають право встановлювати обмеження, ліміти та/або заборони на здійснення видаткових операцій за такими рахунками рахунками, використання платіжних карток, “особистих кабінетів”, платіжних застосунків”.

При цьому “Ощадбанком” в односторонньому порядку були затверджені зміни до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, затверджений постановою правління АТ “Ощадбанк” від 05 серпня 2015 року №694, зі змінами та доповненнями. Детальніше у відповіді Ощадбанку.

Які є способи зняття нульового ліміту (розблокування рахунку).

Єдиний варіант — це звернутися до відділення Ощадбанку та подати відповідну заяву, за встановленою банком формою.

При собі мати:

 • паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та відповідно до чинного законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів,
 • реєстраційний номер\ облікової картки платника податків (за наявності).

Також до Ощадбанку може звернутися довірена особа, за умови надання документів, що посвідчують особу та належним чином оформленої довіреності, яка містить відповідний об’єм повноважень.

Таким чином, громадяни, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях не можуть здійснити розблокування рахунків дистанційно.

Правозахисники радять писати їм, якщо ви чи ваші родичі на ТОТ стикнулися з блокуванням.

Залишити відповідь