Ввечері 29 грудня стало відомо про смерть легенди футболу — бразильця Пеле. Триразового чемпіона світу не стало на 82-му році життя після довгої та важкої хвороби. Після повномасштабного вторгнення в Україну він написав листа Володимиру Путіну із закликом припинити війну. Футболіст давно мав намір відвідати нашу країну — у 2012 році в Луганську відкрили його музей. Пропрацювавши два роки, музей закрився через війну.
Король футболу Пеле
Повне ім’я футболіста — Едсон Арантіс ду Насіменту. Чемпіоном світу як гравець він ставав тричі — більше, ніж будь-хто з інших футболістів. За професійну кар’єру, за деякими даними, він забив 1281 гол. Грав за бразильський “Сантос”, потім виступав за американський “Нью-Йорк Космос”, завершивши кар’єру у 1977 році.
У вересні 2021 року у Пеле діагностували онкологію. Певний час йому вдавалося боротися з хворобою, проте згодом організм перестав реагувати на хімієтерапію. Наприкінці листопада Пеле зібрав у лікарні своїх рідних попрощатися, а через декілька днів його не стало.
Музей
Напередодні Євро-2012 в приміщенні колишньої фотомайстерні в Луганську відкрився приватний музей Пеле. На той час єдиний. Відкрив його луганчанин і давній фанат бразильця Микола Худобін. Планувалося, що на відкриття музею приїде сама знаменитість, але цьому завадила хвороба, а потім — війна.
Худобін з дитинства “хворів” Пеле та натхненно колекціонував все, що пов’язано із зіркою світового футболу: журнальні вирізки, статті та навіть пакети із зображенням футболіста. Свою колекцію луганчанин збирав понад 40 років та тричі зустрічався з легендою, їздив в Бразилію та тричі зустрічався зі своїм кумиром. Бразилії Худобін привіз ножиці власного перукаря Пеле, цеглина зі стадіону, де грав Пеле, та земля, де стояв будинок, в якому народився футболіст, рідкі книги, вимпели, пам’ятні знаки та навіть фотографія футболіста, яка побувала на космічній орбітальній станції “Мир”.
Своїм коштом луганчанин встановив біля музею цілих три футбольних пам’ятники. Скульптура самого Пеле, який от-от вдарить по м’ячу, стоїть безпосередньо біля входу в музей. Трохи збоку — м’яч з усіма прізвищами ворошиловградської “Зорі”, які стали чемпіонами у 1972 році. Худобін сам колись грав за молодіжний склад головної луганської команди, але отримав травму, і зі спортивною кар’єрою довелося зав’язати. А трохи далі від музею — на розі вулиць Радянської та Сорокіна — стоїть ще один пам’ятник у вигляді велетенської бутси та м’яча — присвячений футбольній дружбі України та Бразилії.
З початком війни музей закрили. “Ополчєнці” вдерлися додому до Миколи Худобіна, відвезли його “на підвал” та три місяці тримали його в полоні: били, знущалися, вставляли в рота дуло автомата. Колекціонер вважав, що метою було відібрати експонати музею: колекцію оцінили в 1,5 млн доларів. На думку Худобіна, викрадачі злякалися міжнародного резонансу та відпустили його. За даними ЗМІ, експонати вдалося вберегти, проте де вони зараз — невідомо.
Відкритий лист Путіну
У червні 2022 року, коли збірна України по футболу мала грати зі збірною Шотландії, Пеле написав відкритого листа Володимиру Путіну, де закликав диктатора припинити війну.
“За кілька хвилин Україна зіграє свій перший офіційний матч після початку конфлікту. Я особисто написав цей лист. Сподіваюся насильство припиниться, і ми зможемо побудувати найкращий світ разом”, — написав Пеле на своїй сторінці в Instagram.
Він закликав зупинити вторгнення, яке називав “жахливим”.
“Зупиніть вторгнення. Немає жодного виправдання для цього насильства. Цей конфлікт жахливий, невиправданий і не приносить нічого, крім болю, страху та ненависті. Можливість припинити його — у ваших руках. Тих, які я тиснув під час нашої останньої зустрічі у Москві у 2017 році”, — писав бразилець.
Попри те, що музей Пеле в Луганську не функціонує, пам’ятник у вигляді м’яча та бутси в Луганську добре видно, коли проїжджаєш центральною вулицею міста. Скульптура самого футболіста якийсь час стояла, загорнута у поліетилен. Сьогодні луганські пабліки закликають нести до неї квіти.