Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»

Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»

Цього літа на тимчасово окупованій Луганщині створюють образ всеосяжної опіки РФ до «нових територій». Одним із головних напрямків став літній відпочинок. Щасливі батьки відправляють сотні дітей до моря із міст і селищ і кажуть «спасібо партії («Єдиная Россия») за ето». Хоча насправді їхніх дітей везуть за 800 кілометрів від дому переважно непристосованим транспортом.

Олександр Білокобильський, «РГ»

Потік «новин» у Луганську складається переважно з повідомлень, «як похорошелі новиє терріторіі» після входження до складу РФ. Бригади будівельників з «регіонів-шефів» відновлюють будинки, стелють нові дороги, реконструюють сквери. Почесне місце займають чи не щоденні відправлення дітей на відпочинок до Росії та до тимчасово окупованого Криму.

Імітація нормального життя, зокрема, і літнього відпочинку, насправді велася там останні вісім років. Від 2015-го посадовці окупаційної адміністрації «ЛНР» відправляли дітей у літні табори. Спочатку у «віджаті» у місцевих підприємств табори на Луганщині, згодом невеликими групами (але з гучним висвітленням) – до Криму. Та такої голосної літньої кампанії ще не було.

8 годин спеки у шкільному ПАЗику

Ось 11 серпня з шахтарського міста Антрацит відправляється група дітей до «духовно-патріотичного» табору «Радуга», що розташований у Георгієвському районі Ставропольського краю. Анонімний багатодітний батько у повідомленні каже, що його діти вже були там минулого року, умови типу чудові і дозвілля організоване добре.

В око на фото кидається транспорт, яким дітей везтимуть до табору. Це автобуси ПАЗ-3205. Модель випускають від 1989 року із невеликою модернізацією. За призначенням це – міський, максимум приміський автобус, а ці конкретні машини зазвичай використовуються в якості шкільних автобусів. (Передані на Луганщину, звичайно, «регіонами-шефами»).

Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»
Відправка дітей з Антрациту на відпочинок на Ставропілля 11 серпня. Фото – lifelug.ru

Як відомо, міжміські автобуси відрізняються більшою відстанню між сидіннями, наявністю підлокітників, можливістю відкинути спинку та ще багатьма зручностями. Для довших поїздок тривалістю в багато годин зазвичай використовують іще більш комфортні автобуси далекого прямування.

Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»

І тепер – ще раз: дітей з ТОТ везуть шкільними автобусами, призначеними для коротких відстаней, з Антрациту до Георгієвського району на Ставропіллі. Це майже 700 кілометрів і, за оцінками Гуглу, близько 8,5 годин в дорозі. Насправді – довше, бо автобус іде повільніше за легкову машину і мусить час від часу зупинятися, аби пасажири могли сходити до туалету тощо.

І це не винятковий випадок. Саме таким транспортом переважно і возять дітей на відпочинок.

«ГАЗелью» до Євпаторії

Так, скажімо, днями повернулися з Криму діти тимчасово окупованого Сорокино (до декомунізації – Краснодон). «ГТРК ЛНР» повідомляє, що діти провели під Євпаторією в таборі «Парус» 21 день. Ми бачили, як їх відправляли 17 липня ПАЗиками та «ГАЗелями», а тоді побачили й повернення тим самим транспортом.

Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»
Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»
Відправка дітей з Сорокиного до Криму та повернення на тих самих шкільних автобусах. Фото lug-info.com, gtrklnr.ru

Якщо подорож відбувалася «сухопутним коридором» від «ЛНР» до Криму, відстань, яку їм довелося проїхати, склала близько 850 кілометрів, у дорозі – майже 13 годин. В реальності дорога займає знов-таки добрих годин 18.

Як дітей з «ЛНР» возять до моря «душогубками»

Задля справедливості треба сказати, що існують і повідомлення з фото автобусів далекого прямування, але їх значно менше, ніж отаких от.

Чи так було при Україні?

На сонці у спеку ПАЗик, не обладнаний кондиціонером, перетворюється на душогубку. Та навіть у таку пекельну 10-13- годинну поїздку жителі тимчасово окупованих територій готові відіслати дітей. Адже – море! Адже – гори! Ані того, ані іншого, більшість дітей «ЛНР» у житті не бачили. Заробити на поїздку до моря у «молодій республіці» міг мало хто з батьків.

Нинішні діти, звичайно, не пам’ятають, як воно було до проголошеної окупантами 9 років тому «народної республіки». І звідки їм знати, що в Луганської області був власний вихід до Чорного моря. А от батьки могли б і згадати про дитячий оздоровчий табір «Южний» (така назва у документах), який Луганська обласна рада придбала у комунальну власність.

Цей комплекс був придбаний коштом громади області, там протягом 12 років щоліта відпочивали тисячі дітей регіону, зокрема, – діти з соціально незахищених категорій бюджетним коштом. Та навесні буремного 2014-го табір був «націоналізований» окупаційною владою Криму разом із об’єктами державної власності України на півострові.

Читайте також:

Спочатку депутати Луганської облради зверталися до окупантів – мовляв, це ж не власність держави! Це комунальне! Їхнє звернення проігнорували. Пізніше окупаційна адміністрація «ЛНР» намагалася отримати під свій контроль табір, але з таким самим успіхом. Аби заплутати сліди, окупанти об’єднали цей табір із іншим, «Дельфіном», і тепер це не самостійна установа, а «територія №1 «Южний» у складі «оздоровчо-спортивного комплексу «Дельфін». Який, у свою чергу, входить як філія до «государственного унитарного предприятия «Солнечная Таврика».

Ці спогади лишаються фантомними болями для тих, хто ще пам’ятає, як дітей возили до цього табору. Спочатку – великими автобусами далекого прямування, а згодом обласна влада навіть домовлялася з Укрзалізницею про спеціальні потяги під час заїзду кожної зміни.

Чому батьки не бояться?

Та безпека дітей під час поїздки до місця відпочинку (особливо «сухопутним коридором» повз зону активних бойових дій) – лише одна з причин для тривоги, яку мусили б відчувати батьки. Варто згадати, що лише за офіційними даними РФ викрала понад 19 тисяч українських дітей. Значна їх частина так само виїжджала на літній відпочинок з тимчасово окупованих територій.

Читайте також:

Крім того, є великі питання до безпеки дітей у таборах РФ. Усі пам’ятають нещодавній випадок із проникненням педофіла до табору «Счастливое детство» в Анапі Краснодарського краю. Жертвами насилля стали п’ятеро дівчаток 10-12 років, з яких четверо прибули до моря з тимчасово окупованих територій Донецької області.

Але, здається, це все не лякає батьків на тимчасово окупованій території. Чому? – Відповідь, імовірно, варто шукати в зубожінні населення ТОТ, з одного боку, і з іншого, – у пропаганді окупантів. Бо коли людям, що балансують на межі виживання зі своїми жебрацькими зарплатами, кажуть про опіку з боку «великої Росії» та її готовність попіклуватися про дітей, – мимоволі хочеться вірити.

Таким чином самі батьки та їхні діти, що їх ощасливили літнім відпочинком, стають елементом російської пропаганди, яка розповідає про покращення життя. Вони стають спікерами в телесюжетах та в інших медіа. Водночас діти, що і без того ростуть під постійним пресом російської пропаганди, отримують підтвердження тез про гуманізм Росії та готовність прийти на допомогу.

Залишити відповідь