Голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін на Петербурзькому міжнародному юридичному форумі зробив резонансну заяву, порівнявши зруйнований Маріуполь із блокадним Ленінградом часів Другої світової війни.
На це звернуло увагу видання DW.
За словами Бастрикіна, масштаби руйнувань у Маріуполі його «вразили».
“Я б порівняв це з блокадним Ленінградом — німці били по ньому за графіком, о 7 ранку та 7 вечора. Так само й у Маріуполі — надзвичайна кількість знищених будівель, це видно і на фото, і в архівах”, — заявив він.
При цьому Бастрикін додав, що «в місті не було жодних військових об’єктів», хоча саме російська армія впродовж кількох місяців обстрілювала Маріуполь, завдавши масових руйнувань інфраструктурі та спричинивши гуманітарну катастрофу.
Що відомо про окупацію Маріуполя
Після облоги та окупації Маріуполь зазнав масштабних руйнувань і значних людських втрат. За різними оцінками, у місті загинуло від 8 000 до понад 100 000 осіб, зокрема щонайменше 210 дітей. Зафіксовано понад 10 000 масових поховань. Одним із найбільших інцидентів став авіаудар по Драматичному театру 16 березня 2022 року, внаслідок якого загинуло до 600 людей.
До 90% житлового фонду було зруйновано або пошкоджено. Також серйозно постраждали об’єкти медичної та освітньої інфраструктури: зруйновано десятки лікарень, шкіл та дитячих садків. Місто залишалося без електроенергії, води та опалення, що призвело до складної гуманітарної ситуації.
Після окупації Маріуполь суттєво змінився — Росія системно знищує українську ідентичність у місті. Під приводом «відновлення» окупанти демонтують історичний центр і зносять архітектурні пам’ятки. З липня 2024 року почалася масова конфіскація житла — понад 5700 квартир вилучено у власників, які загинули або були змушені залишити місто під час облоги 2022 року. Також РФ планує розширити морський порт, що може бути використано для подальшого розграбування окупованих територій.
Нагадаємо, сухопутні війська збройних сил країни-агресора РФ очолив генерал-полковник Андрій Мордвічев. Він найбільш відомий тим, що завдяки йому російські війська почали масово застосовувати тактику “м’ясних штурмів”.