Українці, депортовані до «Новоросії»

Українці, депортовані до «Новоросії»

«Русскій мір» вперше торкнувся лемків у 1944 році. Їх почали виселяти з рідних сіл вглиб Української РСР одразу після звільнення Західної України та Східної Польщі від нацистів. Нова зустріч у 2014 році на Луганщині відбулась під залпи «Градів». Найбільша лемківська громада області жила в двох кілометрах від луганського аеропорту, оборону якого українські війська тримали три місяці.

Олексій Добров

«Град» замість фестивалю

Така гірка іронія долі. Спочатку лемків відірвали від коріння, закинули в донбаські степи, а через десятиліття з цих степів їм доводиться бігти тому, що українцем там бути небезпечно.

Лемків на Луганщині «відкрили» 10 років тому. Ця заслуга належить заступнику «помаранчевого» губернатора Олексія Данилова – львів’янину Зіновію Гузару. Йому розповіли про поселеннях лемків місцеві рухівці, і замгубернатора спочатку не повірив, що таке може бути. Але поїхав, зустрівся з людьми, послухав історії переселенців, і сумнівів не залишилося.

Українці, депортовані до «Новоросії»
Луганських лемків відкрив світові львів’янин, заступник луганського губернатора (2005-2008) Зіновій Гузар. Фото Юрія Кривенка

Якщо для нього, львів’янина, все було ясно, то більшість луганчан майже не уявляли, що це за лемки такі.

– Лемки, гуцули, бойки – це ті самі українці, только гірські, трошки Інші, – пояснював тоді Зіновій Гузар.

До цього їх як і не було зовсім. Для місцевої влади – так точно. Колишні комсомольці, які тримали Луганську область в залізних обіймах, пестували в народі ностальгію по СРСР і не любили згадувати про злочини радянського режиму.

На Луганщині, за підрахунками голови Луганського обласного товариства українців, депортованих з Польщі, «Ватра» Петра Ясінчака, жили близько 30 000 лемків. Але луганська делегація вперше взяла участь у з’їзді лемків у Тернополі лише після «відкриття» пана Гузара, в 2005 році.

З ініціативи заступника губернатора в тому ж році почали проводити міжнародний фестиваль «Стежками Лемківщини» недалеко від Луганська в селі Переможному. Туди були закинуті 80 сімей з повітів Краківського воєводства, і в селі зберігався один з найбільших лемківських анклавів.

…Поля Переможного закінчуються біля самої злітної смуги Луганського аеропорту. А від крайніх будинків до аеровокзалу – 2 кілометри, якщо навпростець.

Українці, депортовані до «Новоросії»
Тримісячну оборону луганського аеропорту українські десантники тримали поряд з лемківським селом

За три місяці, поки десантники 80-ї львівської аеромобільної бригади тримали оборону аеропорту, снаряди «ополченців» не раз потрапляли по Переможному. Одного з найпотужніших ударів «Градами» село зазнало 13 серпня минулого року.

«На танк голіруч»

Як склалися долі лемків, які залишилися на території «ЛНР»?

Українці, депортовані до «Новоросії»
Традиційна ватра на фестивалі “Стежками Лемківщини” в 2009 році. Фото з сайту Української народної партії

Нам вдалося зв’язатися з людьми з керівництва луганського товариства українців, депортованих з Польщі, «Ватра». Виявилося, що дехто з них все ще на території самопроголошеної «республіки». Але поговорити до путя не вийшло.

– Ви бували коли-небудь на окупованих територіях? – запитав співрозмовник. – Я не хочу зараз нічого розповідати пресі: тут виступати проти «влади» – як на танк голіруч іти.

«Багато жителів Переможного, котрі від початку конфлікту на Донбасі допомагали українській армії, сепаратисти занесли до розстрільного списку. Коли одну родину, яка була в списку, розстріляли, частина людей вирішила тікати з Переможного, щоб не повторити долі страчених. Багато з них відразу виїхала на запрошення родичів та знайомих за межі Донбасу. Частина лемків з Переможного зважилася на переїзд на Тернопільщину», – писав на «Лемківскій сторіниці» тижневик українців Польщі «Наше слово» у лютому.

Паралелі у долях переселенців

Нинішня втеча з охопленого заколотом регіону змушує згадати переселення 70-річної давності. В одній з перших публикацій про луганських лемках Галина Сорока, яка опинилася в Донбасі в 19 років, розповідала журналісту газети «Україна молода»:

Українці, депортовані до «Новоросії»
Сім’ю Надії Терпак 1935 року народження (батьки Юлія Антонівна і Василь Іванович, брат Михайло) виселили з с. Дошніця Ясловського повіту Краковського воєводства до с. Трудове

– Оце записували нас, щоб до Росії йти. Ну, ми записались і поїхали. У маї. Два місяці їхали. Тут остановляли, там остановляли…

– Залишитися можна було?

– Можна, можна. А потом, казали, тих, що після нас виганяли, – то не дали нічого з собою забрать. Ми ж то пішли добровольно, розрішали брати все з собою. Корову взяли, зерно, яке було, взяли… Дві корови було. Сіно, аби корову годувати. Які продукти були – забрали. Корів довезли, все довезли. Чому рішили їхати? Хтозна – родітєлі рішили. Добровольно-примусітєльно було.

На новому місці дехто з переселенців отримали у «спадок» будинки німецьких колоністів. Тих радянська влада виселила вглиб країни після початку війни в 1941-му, перед нацистською окупацією. Будинки дісталися в жалюгідному стані, без вікон і дверей – вони пережили чотири роки війни, через них кілька разів переходила лінія фронту. Але навіть так пощастило не всім.

Колхоз «Червоний борець» – у кімнату площею 12 кв. м вселено 11 людей. У с. Лизине в кімнату 6 кв. м вселена сім’я із 9 осіб

Ще довго деякі лемківські сім’ї жили в землянках. Іншим дісталися знімні кімнати. В архівах збереглися протоколи та акти обстеження про умови, в яких жили переселенці.

Українці, депортовані до «Новоросії»
Пам’ятний знак, встановлений в селі Переможному в 2008 р. Фото zakerzon.livejournal.com

«У колхозі ім. ім. К. Маркса до хворої туберкульозом вселено три сім’ї із 19 осіб (17,5 кв. м) у іншому домі (25 кв. м) розміщено 5
сімей у кількості 24 чоловіка, “Червоний борець” – у кімнату площею 12 кв. м
вселено 11 чоловік (сім’я). У Білокуракинському районі (с. Лизине) в одну
кімнату 6 кв. м. вселена сім’я із 9 осіб, із яких 7 дітей», – цитує документи в нарисі «Лемки на Луганщині» Луганська обласна наукова бібліотека ім. Горького.

Обіцяної держдопомоги на облаштування не отримав ніхто. Покидати нове місце проживання заборонялося. Як і іншим селянам, паспорти лемкам почали видавати тільки на початку 70-х років.

Передбачалося, що за майно, залишене в рідних села, лемки отримають від держави компенсацію. Однак виплатили її частково, і це зайняло кілька років.

Лемки для лемків

…Сім’ї лемків-переселенців з Краківського воєводства розкидали по всій Луганській області – по кілька десятків сімей на село. Аби асимілювалися. Певною мірою це вийшло, але повністю витравити мову і звичаї лемків радянська влада не змогла.

Українці, депортовані до «Новоросії»
Лемківське весілля у селі Переможному

– Так вийшло – ми живемо в одному селі, у нас всі передружились. Хоча є й приїжджі. Всі завжди шанують наші обряди і свята. Маємо обряд весільний, у нас жодної нареченої немає, щоб через цей обряд не пройшла. Ніхто не примушує, якщо подобається це, то буде жити з цими традиціями, шанувати… – говорила Віталія Вансач з села Переможного кореспондентові Радіо Свобода.

– У мене в родині з єдної сторони бабчя моя і дідо лемки, і з другої сторони. То, значить, і з мами сторони, і з тата сторони – вони лемки. І житки із Чарной (село на Лемківщині. – Авт.). Я іздива на їхню землю, на їхню Лемківщину. Бивам в Чарні, видівам тото шітко. Бивам на «Ватрі». І так мі шє то залегло в пам’яті, оставо же, коли я там приїхава до Польщи, до чужої як би сторони приїхава. Коли ж ми зібралишя шітки на ватрі, я почува таку атмосферу, жеби бива би… Нібито я била за своїми там, – розповідала журналісту «України молодої» Віта Матичак з села Карла Лібкнехта.

Українці, депортовані до «Новоросії»
Різдвяні посилки для родин лемківських біженців з Луганщини, зібрані польським Об’єднанням лемків. Фото з сайту nasze-slowo.pl

Своїми вважають луганських лемків їхні земляки, які живуть зараз по всій Україні і в Польщі. Історія вигнання живе в пам’яті кожної лемківської родини. Це ще одна причина, з якої лемки не залишаються байдужими до біженців з Донбасу. І не тільки до своїх.

 

Українці, депортовані до «Новоросії»

(Матеріал публікується в рамках Програми підтримки журналістів із Донецької та Луганської областей, що реалізується Громадською організацією «Інтерньюз-Україна» у співпраці з Об’єднанням українців у Польщі та за сприяння Польсько-канадської програми підтримки демократії, яка співфінансується з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща та Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (DFATD).